امور حسبی

وکیل نصب قیم

وکیل نصب قیم چه کسی است؟ 

وکیل نصب قیم کسی است که وکیل و نماینده ای انتخاب شده از سوی محجور تا برای امور او نصب قیم نماید و باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا فردی شایسته انتخاب نماید تا محجور متضرر نگردد.

بیشتر بخوانید : وکیل تقسیم ترکه 

قیم چه کسی است؟

قبل از هر چیزی بهتر است بدانیم قیم چه کسی است و چه تفاوتی بین قیم و ولی قهری وجود دارد ، به جز پدر و مادر ممکن است اداره امور برخی کودکان به قیم آن ها سپرده شود البته علاوه بر کودکانی که پدر یا جد پدری ندارند ممکن است برای مجنون و شخص غیر رشید هم قیم تعیین شود.

ولی قهری چه کسی است؟

پدر یا جد پدری سرپرست طفل غیر رشید یا مجنون هستند و با وجود آنها نوبت به قیم نمی رسد بنابراین وقتی قیم تعیین و نصب می شود که پدر و پدر بزرگ پدری زنده نباشند.

آیا ولی قهری مقدم بر قیم است؟

هر کدام از پدر یا جد پدری در زمان حیات می تواند برای بعد از خود و سرپرستی کودک و مجنون وصی مشخص کند در این صورت نیز تا زمانی که وصی باشد نوبت به قیم نمی رسد به عبارت دیگر مادامی که پدر ، جد پدری ، یا وصی منتخب آنها باشد قیم تعیین نخواهد شد .

بیشتر بخوانید : وکیل انحصار ورثه 

ماده ۱۲۱۸ قانون مدنی : 

برای این افراد قیم تعیین می شود ، اطفالی که ولی خاص ندارند ، مجانین، و اشخاص غیر رشیدی که جنون یا عدم رشد آنها متصل به زمان صفر آن ها بوده و ولی خاص نداشته باشند و مجانین و اشخاص غیر رشید ی که جنون یا عدم رشد آنان متصل به زمان صغر نباشد .

خویشاوندان در صورتی که صلاحیت برای قیم شدن داشته باشند بر دیگران مقدم خواهند بود و دادگاه یک یا چند نفر از آنان را به سمت قیمومت معین خواهد کرد در میان خویشاوندان محجور پدر یا مادر او مادام که شوهر ندارد با داشتن صلاحیت بر دیگران مقدم است و نیز در صورت محجور شدن زن شوهر با داشتن صلاحیت برای قیمومت بر دیگران مقدم است ، نصب قیم در صورتی انجام می شود که حکم حجر به واسطه انقضای مدت تجدید نظر خواهی یا صدور حکم دادگاه تجدید نظر به حجر صادر و اعلام شده است.

وکیل نصب قیم در خصوص شرایط و مراحل تعیین نصب قیم توضیح می دهد.

مهم ترین وظایف قیم :

۱) قیم نماینده قانونی شخص محجور است پس مواظبت از کلیه امور مالی محجور با قیم است.

۲) قیم بایستی قبل از هر اقدامی لیست کاملی از اموال و دارائی محجور را به دادسرای امور سرپرستی ارائه کند .

۳) هر گاه قیم در حفظ اموال شخص محجور قصور کند مسئول جبران خسارت است.

۴)هر گاه قیم زن باشد و شوهر کند بایستی به دادگاه اعلام کند در صورت عدم اعلام این موضوع می تواند از علل عزل او باشد.

۵) زن بدون اجازه شوهر نمی تواند قبول قیمومت کند.

مراحل برای قیم شدن :

در صورتی که تمایل دارید امور قیمومت را خودتان بر عهده بگیرید باید به دادسرای سرپرستی در تهران مراجعه نمایید ، اما اگر تمایل به داشتن وکیل دادگستری دارید به دفتر وکالت و مشاوره حقوقی فانوس مراجعه نمایید.

قیم چه شرایط و ویژگی های را باید داشته باشد؟

۱) اگر برای طفل صغیری که مسلمان است قیم انتخاب شود باید قیم وی نیز مسلمان باشد.

۲) قیم باید دارای اهلیت کامل و قابل اعتماد باشد.

وظایف قیم توسط چه کسی تعیین می گردد؟

وظایف قیم از سوی قانون مدنی و با قانون امور حسبی تعیین می شود که بستگی به اموری دارد که برای آن قیم انتخاب می کند و به عنوان مثال اگر برای اداره اموال باشد از قوانین خاص پیروی می کند.

چه کسانی صلاحیت قیمومیت را ندارند؟

۱) کسانی که خود تحت قیمومیت یا ولایت هستند.

۲) کسانی که به علت ارتکاب جنایت یا یکی از جنبه های ذیل به موجب حکم قطعی محکوم شده باشند مانند سرقت ، کلاهبرداری ، اختلاس ، ورشکستگی به تقصیر

۳) کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادرشده باشد.

۴) کسی که خود یا اقربای طبقه اول او دعوایی بر محجور داشته باشند.

دادگاه صالح برای نصب قیم کجاست؟ 

در هر موردی که دادستان به نحوی از انحاء به وجود شخصی که مطابق ماده ۱۲۱۸ باید برای او نصب قیم شود مسبوق گردید باید به دادگاه مدنی خاص رجوع و اشخاصی را که برای قیمومت مناسب می داند به آن دادگاه معرفی کند و دادگاه مدنی خاص از میان اشخاص مزبور یک یا چند نفر را به سمت قیم معین و حکم نصب او را صادر می نماید.

آیا اجرتی می توان برای قیم در نظر گرفت؟ 

تقاضای اجرت برای قیم امکان پذیر است و قیم می تواند برای انجام امور راجع به قیمومت اجرت مناسب و متعارفی را با نظر دادستان از اموال محجور برداشت کند و هم چنین در تعیین اجرت قیم سه عامل را باید مورد توجه قرار داد

۱) کمیت و کیفیت کار قیم در اداره اموال و مواظبت شخص محجور

۲) وضع محلی که اقامتگاه محجور در آنجا واقع است و امور قیمومت در آنجا انجام می گیرد.

۳) درآمد محجور

معاملات قیم از سوی مولی علیه : 

قیم برای برخی از معاملات خود باید اجازه بگیرد و برخی از آن امور نیاز به اجازه ندارند البته برخی از معاملات هم انجام آن از سوی قیم ممنوع است مثلٱ معامله قیم با محجور در صورتی که موجب انتقال مال بین آنها می باشد به منظور جلوگیری از سوءاستفاده قیم به طور کلی منع شده است ، علاوه بر این قیم نمی تواند مالی از اموال محجور را هبه کند، یا رهن مال غیر منقول و فروش آن باید با اجازه دادستانی انجام بگیرد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]

2 thoughts on “وکیل نصب قیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =