وکیل مالیاتی

امتیاز ما

وکیل مالیاتی و دارایی چه کسی است ؟

وکیل پرونده های مالیاتی با تسلطی که بر قوانین ،آیین نامه ها و بخشنامه های مالیاتی که دارد می تواند موجب کاهش پرداختی های مالیاتی شود بدون شک داشتن چنین دانشی نیازمند تخصص کافی می باشد در این صورت کمک گرفتن از یک وکیل امور مالیاتی خبره می  تواند شما را از پرداخت هزینه های اضافی خلاص کند.

وظیفه وکیل مالیاتی و دارایی چیست؟

وکیل مالیاتی در کلیه امور مربوط به مالیات، عملکرد بیمه ارزش افزوده ،حسابرسی می تواند اظهارنظر داشته باشد و در همه موارد با تنظیم لایحه اقدام به دفاع از ابهامات ایجاد شده در خصوص موکل خود نماید.

چرا باید از وکیل مالیاتی استفاده کنیم؟

با تغییرات پیچیده ای که در سیستم رسیدگی مالیاتی در سال ۱۴۰۰ به وجود آمده است دیگر پرداخت هزینه ای جزء به وکیل مالیاتی هزینه ای نیست و در واقع یک نوع سرمایه گذاری تلقی می شود از این رو به علت افزایش پیچیدگی و اختلافات در هیئت های مالیاتی استخدام یک وکیل مالیاتی جهت استنباط از قوانین روز امری بسیار ضروری است.

برای مطالعه بیشتر در ارتباط با وکیل مالیات بر ارث بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

ویژگی وکیل خوب مالیاتی چیست؟

وکیل مالیاتی خوب همواره بهترین راهکار ها را به کودیان و شرکت ها ارائه می نماید و عملیات مالیاتی را با کم ترین هزینه و جریمه به انجام می رساند و یکی دیگر از ویژگی های وکیل خوب مالیاتی در کنار صداقت خود باید شرایطی ایجاد نماید که مشتری در تصمیم گیری وکیل مالیاتی آزادانه تصمیم گیری نماید و قبل از عقد قرارداد راهکار و برنامه خود را به موکل ارائه نماید و در صورت تمایل مشتری عقد قرارداد را منعقد نماید.

وکیل مالیاتی در خصوص ویژگی بهترین وکیل مالیاتی توضیحاتی می دهد.

بیشتر بخوانید: وکیل تخلیه فوری

بهترین وکیل مالیاتی کیست؟

 وکیل مالیات و دارایی توضیح می دهد،علاوه بر ویژگی های مذکور در بالا بهترین وکیل مالیاتی کسی است که از ارتباط خوبی با ادارات دولتی و دارایی برخوردار باشد و احتمال موفقیت در مشاوره مالیاتی توسط وکیل به صورت واقع بینانه باید اعلام شود و چنانچه پرونده از لحاظ قانونی وجاهتی نداشته باشد وکیل موظف است با صرف کم ترین هزینه پرونده را برای مودی به پیروزی برساند.

هزینه وکیل مالیاتی چقدر است ؟

هزینه وکیل مالیاتی به موارد زیادی بستگی دارد مواردی همچون سابقه کاروکیل مالیاتی ،میزان حجم پرونده مایاتی، و بررسی تعداد اسناد و مدارک همه در میزان مبلغ حق الزحمه وکیل مالیاتی تاثیر گذار می باشد.

بیشتر بخوانید: وکیل ارث

توصیه وکیل مالیاتی به مودیان مالیاتی :

وکیل مالیاتی برای هر کسب و کاری مانند راهنما می باشد که راه درست و وجود خطرات و موانع را به اعضای گروه اطلاع می دهد از این رو در انتخاب وکیل مالیاتی نهایت وقت را بگذارید و با صبر و حوصله و بررسی همه جانبه اقدام به قرارداد همکاری با وکیل مالیاتی نمایید و هیچگونه تصمیمی در خصوص مسائل مالی، و مالیاتی را بدون مشورت با وکیل مالیاتی انجام ندهید که ممکن است ضرری جبران ناپذیر به شما وارد شود.امروزه توسعه کسب و کارها و امور مالی مربوط به آنها را نیز با پیچیدگی های مواجه کرده است ،صاحبان مشاغل و شرکت ها طبق قانون ملزم به انجام یکسری تکالیف مالیاتی می باشند و هر سازمانی برای بهینه سازی فرآیند مالی خود نیازمند یک واحد اقتصادی یکپارچه است ،بنابراین باید گفت کمک و بهره گیری از یک وکیل امور مالیاتی در انجام خدمات مالیاتی به یک امر ضروری تبدیل شده است.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

 وکیل مالیات و دارایی توضیح می دهد،یکی از منابع مهم درآمد دولت ها، درآمدهای مالیاتی ناشی از مالیات بر ارزش افزوده است ،دولت ها با دریافت مالیات به صورت مستمر می توانند خدمات ضروری برای جامعه را با ثبات و برنامه ریزی مناسب ارائه دهند و یکی از مزیت های این مالیات سادگی وصول و پرداخت آن نسبت به سایر انواع مالیات ها مثل مالیات شرکت ها است.

مزیت مالیات بر ارزش افزوده بر سایر مالیات ها عبارتند از :

✓ کاهش وابستگی دولت به نفت
✓ مالیات بر ارزش افزوده جزء نظام مالیاتی غیر مستقیم است.
✓ درآمد زایی زیاد برای دولت

وکیل مالیاتی در مورد مالیات بر ارزش افزوده توضیح می دهد.

تعریف دقیق مالیات بر ارزش افزوده :

در یک تعریف دقیق ارزش افزوده به افزایش ارزش پولی کالا در طی مراحل تولید گفته می شود با عبور یک کالا از هر مرحله از تولید محصول ارزشی به کالا اضافه می شود که به آن ارزش افزوده می گوییم و در واقع ارزش افزوده را می توانیم برابر با اختلاف بین ارزش محصول تولید شده با مجموع ارزش مواد اولیه یک محصول بدانیم.

تعریف ارائه شده توسط وکیل مالیاتی:

مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که در طول فرآیند تولید و خدمات از محل تولید تا فروش کالا به مشتری نهایی مرحله به مرحله اخذ می شود ،مالیات بر ارزش افزوده برای مصرف طراحی شده است که مصرف کنندگان آن را در زمان خرید خود می پردازد که این مالیات توسط فروشندگان جمع آوری شده و از این طریق در اختیار سازمان مالیاتی قرار می گیرد.

به چه کالاهایی مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد؟

مالیات بر ارزش افزوده شامل تمام خدمات و کالاهایی که در ایران به فروش می رسد می شود اما دارای چند استثناء است مثلاً در مورد سیگار و سوخت هواپیما مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد اما به محصولات کشاورزی فرآوری نشده و کالاهای اساسی مثل برنج، روغن،گوشت مالیات بر ارزش افزوده تعلق نمی گیرد.

مالیات تراکنش های بانکی :

مالیات بر تراکنش های مالیاتی ،مالیاتی است که یکی از اقدامات قانونی برای شناسایی افراد و شرکت های است که قصد فرار مالیاتی و پول شویی را دارند وجه موجود در حساب های بانکی اشخاص برای سازمان امور مالیاتی اهمیتی ندارد آنچه برای اداره مالیات مهم است تراکنش های بانکی اشخاص است یعنی میزان پولی که از حساب آنها خارج و یا به حساب آنها وارد شده است.

بیشتر بخوانید: وکیل استرداد جهیزیه

آیا تراکنش های بانکی در هر حسابی اعمال می شود؟

سازمان امور مالیاتی هر تراکنشی و هر حسابی را مشمول مالیات و پول شویی نمی کند و فقط تراکنش های بانکی مشکوک و غیر قابل دفاع و توجیه منطقی با چالش مالیات سنگین مواجه می شوند نه صرفاً تراکنش های بانکی بالا زیرا ممکن است تراکنش بانکی بالا باشد اما مشمول مالیات و پول شویی نباشد .

مطالب بیشتر: انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور

وکیل مالیات بر تراکنش های بانکی :

وکیل مالیات بر تراکنش های بانکی توضیح می دهد،در واقع بهتر است که هر حسابی را برای هر نوع فعالیت مشخصی در نظر بگیریم مثلا شخصی به عنوان مدیر شرکت یا عضو هیئت مدیرها اگر فعالیت دیگری غیر از آن فعالیت اصلی به حساب شخصی خود وارد شود باید آن را تفکیک کند بعضی افراد می گویند ما نمی خواهیم حساب های دیگر خود را درگیر کنیم این باعث می شود خودتان به خسارتی که نباید به شما تحمیل شود دامن بزنید.

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد مشاغل در سال ۱۴۰۰به چه صورت است؟

وکیل مالیات و دارایی توضیح می دهد،مالیات بر درآمد مشاغل بر اساس مقدار سود کسب شده در آن واحد شغلی طی یک سال محاسبه می شود و سود کسب شده عبارت است از جمع درآمد ها منفی جمع هزینه ها ،از جمع سود کسب شده طی سال مبلغی به عنوان معافیت سالانه مالیات مشاغل یا همان معافیت ماده ۱۰۱ کسر شده باقی مانده در نرخ مالیاتی مشاغل ضرب می شود تا مالیات محاسبه شود .

به عنوان مثال فروشگاهی که طی یکسال ۱۰۰میلیون درآمد داشته و ۶۰میلیون هزینه او بوده است و سود آن ۴۰میلیون شده باشد از این ۴۰میلیون مبلغ ۳۶ میلیون تومان به عنوان معافیت سالیانه کسر و باقی مانده یعنی به مبلغ ۴میلیون تومان ۱۵% مالیات تعلق می گیرد که در سال می شود ۶۰۰هزار تومان که این مبلغ باید به عنوان مالیات بر درآمد این فروشگاه پرداخت شود .

مالیات توافقی مشاغل چیست؟

در چند سال اخیر سازمان امور مالیاتی روشی برای محاسبه مالیات سالیانه مشاغل پیشنهاد کرده است که با عنوان توافق سالیانه مشاغل شناخته می شود و در این روش درصدی مشخص به مالیات سال گذشته شما اضافه می شود و به عنوان مالیات سالیانه شما در نظر گرفته می شود و قطعی است ،ضوابط و روش توافق سالیانه سازمان مالیاتی با مشاغل هر سال قبل از زمان ارسال اظهارنامه مشاغل اعلام می شود تا جهت سال گذشته استفاده شود.

آیا مشاغل مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند؟

وکیل مالیات و دارایی توضیح می دهد،فقط در خصوص بعضی از مشاغل باید بگوییم که قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرا می گردد که طی فراخوانی قبلاً توسط اداره ارزش افزوده معرفی شده اند که این مشاغل در بند ب ماده ۹۵ قانون سابق مالیات های مستقیم بیان شده اند و عبارتند از مشاغلی همچون طلا فروشی ،مشاورین املاک ، نمایندگی ها، عمده فروشی ها…

وکیل مالیاتی در خصوص معافیت مالیاتی سالیانه توضیح می دهد.

مطالب بیشتر : گواهی انحصار وراثت

معافیت سالیانه مشاغل چیست؟

هر ساله معافیت های مالیاتی به برخی از افراد تعلق می گیرد و مطابق ماده ۱۰۱ قانون مالیات های مستقیم هر ساله مبلغی با عنوان سقف معافیت مالیاتی مشاغل در بودجه سالیانه کل کشور آن سال تعیین می شود و این عدد برای سال ۱۴۰۰ مبلغ ۳۶ میلیون تومان است، در تعیین مالیات بر درآمد مشاغل ابتدا این معافیت سالیانه از درآمد کل سال شخص کسر می شود سپس باقی مانده طبق نرخ ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم مشمول مالیات می شود.

شروط برخورداری از معافیت سالیانه مالیات بر مشاغل :

شرط اول دریافت معافیت مالیات بر مشاغل ارسال اظهارنامه مالیات مشاغل برای آن سال است و در صورتی که بدون ارسال اظهارنامه مالیاتی یک واحد شغلی رسیدگی مالیاتی شود در محاسبه مالیات بدون کسر معافیت تمام درآمد تشخیص داده شده مشمول مالیات خواهد شد.

شرط دوم دریافت معافیت مالیاتی مشاغل راه‌اندازی و استفاده از صندوق فروشگاهی توسط مشاغلی است که طی فراخوانی های سازمان امور مالیاتی موظف به انجام این امر شده اند.

مالیات بر املاک و مستغلات :

همانطور که می دانیم یکی از راه های تامین بودجه کشور مالیات است، کسب و کارها در هر صنعتی که حضور داشته باشند مشمول مالیات خواند بود و بازار املاک و مستغلات هم از این قاعده مستثنی نیستند.

تعریف مالیات بر املاک و مستغلات :

به طور کلی مالیات بر املاک و مستغلات نوعی مالیات است که نسبت به درآمد ناشی از اجاره دادن ملک و زمین و هر گونه نقل و انتقال آن اعمال می شود در واقع مالیات بر مستغلات نوعی مالیات مستقیم است که بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی به خاطر فعالیت در بازار مسکن وضع و اجرا می شود.

انواع مالیات بر املاک :

✓مالیات بر درآمد اجاره
✓ مالیات بر نقل و انتقال
✓ مالیات بر ساخت و ساز
✓ مالیات بر مستغلات خالی

مالیات بر درآمد اجاره چیست؟

شخص حقیقی یا حقوقی از طریق اجاره املاک و مستغلات خود صاحب درآمدی می شود مالیاتی که به این نوع درآمد تعلق می گیرد مالیات بر درآمد اجاره نام دارد مالیات بر درآمد اجاره دارای دو نوع است که روش تعیین سقف مالیات در آنها متفاوت است.

در مالیات بر درآمداجاره دست اول : شخص مالک موظف به پرداخت مالیات است بر طبق ماده ۵۴ قانون مالیات ها، مالیات اجاره این افراد در واقع برابر با مبلغ کل اجاره از جمله کلیه مبالغ نقدی و غیر نقدی با کسر ۲۵% بابت هزینه ها و استعلامات است.

در مالیات بر درآمد اجاره دست دوم : مستاجر موظف به پرداخت مالیات است هنگامی که مالک ملک خود را به شخصی اجاره دهد و آن شخص نیز با عقد قراردادی ملک را به شخصی دیگر اجاره دهد در این شرایط موجر مالک نیست مالیاتی که تعیین می شود برابر است با تفاوت مبلغ اجاره ای که مستاجر پرداخت کرده و مبلغی که طی اجاره دادن ملک دریافت می نماید.

نکته : عنایت داشته باشید که قانون مالیات بر درآمد اجاره تنها به املاکی تعلق می گیرد که متراژی بیش تر از ۲۰۰متر در شهرستان ها و بیش از ۱۵۰متر در تهران داشته باشد.

وکیل مالیاتی در مورد مالیات بر درآمد اجاره توضیح می دهد.

مالیات بر اجاره بر چه اساسی تعیین می شود؟

مالیات بر درآمد اجاره طبق قرارداد عادی یا رسمی که صاحب ملک ارائه کرده است مشخص می شود.

مالیات بر خانه های خالی :

بر اساس قانون مالیات های مستقیم هر واحد مسکونی در شهر های بالای ۱۰۰هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول مالیات می شود.

میزان مالیات بر خانه های خالی چقدر است ؟

میزان مالیات برای خانه های خالی اشخاص حقیقی در سال های اول، دوم، سوم به ترتیب ۶،۱۲،۱۸ برابر است و جرائم مالیاتی برای خانه های خالی اشخاص حقوقی و دستگاه های دولتی دو برابر مالیات اشخاص حقیقی است به گونه ای مالیات این افراد در سال های اول ،دوم،سوم به ترتیب معادل ۱۲،۲۴،۳۶ برابر ارزش اجاره واحد محاسبه می شود.

بنابراین تمام مالکان باید اطلاعات مربوط به املاک خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند که وضعیت سکونت آنها از نظر خالی یا دارای سکنه بودن برای اعمال مالیات مشخص شود.

مثالی برای جریمه مالیاتی خانه های خالی:

وکیل مالیات و دارایی توضیح می دهد،اگر یک واحد مسکونی با ودیعه ۵۰میلیون تومانی و اجاره بهای ماهیانه ۲میلیون تومان بیش از ۴ماه خالی بماند در سال اول مشمول ۳۳میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه مالیاتی می شود و هر چقدر مقدار این قیمت ها بالاتر باشد در نتیجه جریمه آن نیز افزایش می یابد با این حساب نرخ مالیات خانه های خالی در سال اول ۶برابر ارزش اجاری ملک و در سال دوم ۱۲برابر ارزش اجاری و در سال سوم ۱۸برابر ارزش اجاری ملک است.

مطالب بیشتر : عدم همکاری وراث

مالیات بر مشاغل یا مالیات بر درآمد چیست؟

طبق ماده ۱ قانون مالیات های مستقیم هرگونه درآمد اشخاص در ایران مشمول مالیات خواهد بود اگر به عنوان شخص حقیقی فعالیت می کنید فرقی نمی کند که دارای مغازه باشید و به صورت حضوری فروش دارید یا به صورت مجازی کسب درآمد دارید در هر حالت باید مالیات بر درآمد را پرداخت نمایید.

مالیات بر نقل و انتقال چیست؟

 وکیل مالیات و دارایی پاسخ می دهد،عوارضی که ناشی از خرید و فروش واحد مسکونی یا تجاری یا تسلیم حق بهره‌برداری و تشکیل و ساخت وصول می گردد ۲دسته است:

۱) مالیات بر نقل و انتقال ملک
۲) مالیات بر حق واگذاری ملک

مالیات بر نقل و انتقال ملک : بر طبق ماده ۵۹ قانون مالیات های مستقیم هرگونه جابه‌جایی و انتقال ملک مشمول ۵٪ مالیات بر ارزش معامله می شود اما در اجرای این قانون مسائل و عوامل زیادی مانند مساحت ، قدمت بنا، تاسیسات به کار رفته و تجهیزات مانند آسانسور و نوع مالکیت اعم از مشاع یا شش دانگی در نظر گرفته می شوند که بر میزان مالیات تاثیر می گذارند مثلاً یک ملکی که ۲۰۰میلیون تومان ارزش داشته باشد و ارزش معاملاتی آن ۵میلیون تعیین شود که ۵درصد مالیات به این ارزش معاملاتی تعلق بگیرد جمعا ۲۵۰ هزار تومان مالیات این نقل و انتقال خواهد شد.

مالیات انتقال حق واگذاری ملک: مالیاتی که به موجب نقل و انتقال حق کسب و پیشه ،تصرف ،مکان یا بهره‌های حاصل از جایگاه تجاری ملک اعمال می شود که برابر است با دو درصد قیمت تعیین شده در هنگام انتقال مالیات انتقال حق واگذاری یا سرقفلی نامیده می شود.

مالیات بر ساخت و ساز چیست؟

مالیاتی که به سازندگان املاک اعم از خرده سازان (بساز و بفروش ها) یا انبوه سازان تعلق می گیرد را مالیات بر ساخت و ساز می گوییم.

مالیات بر ساخت و ساز به چه صورت است؟

 وکیل مالیات و دارایی پاسخ می دهد،تصویب نامه مالیات بر ساخت و ساز که در راستای بررسی آیین نامه های اجرایی ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم مورد تایید اکثر اعضای هیئت دولت قرار گرفته و به عنوان مبنای جدید دریافت مالیات بر ساخت و ساز از سازندگان مسکن توسط سازندگان حقیقی اعم از خرده سازان و انبوه سازان شامل ۱۵تا۲۵درصد مالیات از محل سود سازنده از اولین فروش آن واحد مسکونی می شود.

نکته: در قانون مالیات های مستقیم بر ساخت و ساز سازندگان حقیقی فقط در ۳سال اول بعد از صدور پایان کار مشمول پرداخت مالیات طبق فرمول جدید هستند یعنی هر نوع سازنده ای غیر از شرکت های ساختمانی و اشخاص حقوقی اگر ساختمان نوساز خود را در جریان اولین فروش در سال چهارم بعد از صدور پایان کار به بازار عرضه کند از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

⚖️ ⚖️ ⚖️ ⚖️

نکته : تنها واحد های که پروانه ساختمانی آنها از ابتدای سال ۹۵ صادر شده باشد مشمول این نوع مالیات قرار می گیرند بنابراین سازندگانیرکه پروانه ساختمانی واحد مسکونی موردنظر را تا پایان اسفند ۹۴ گرفته اند شامل این نوع مالیات نمی شوند.

مالیات بر دستگاه های کارت خوان یا پوز :

در حال حاضر نوع خاص و جداگانه مالیات تحت عنوان مالیات دستگاه های کارت خوان در سیستم مالیاتی کشور ما وجود ندارد ،در واقع کلیه اشخاصی که دارای دستگاه کارت خوان بوده موظف هستند که در سامانه مالیاتی ثبت نام نموده و کد مالیاتی خود را دریافت نمایند بنابراین نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارت خوان در سال ۱۴۰۰ همانند نحوه محاسبه مالیات مشاغل بوده که هر ساله توسط اداره های مالیاتی انجام می گیرد.

نکته: دارندگان دستگاه پوز که با وجود مالکیت دستگاه برای تشکیل پرونده مالیاتی در سایت سازمان مالیاتی و دریافت کد اقتصادی اقدام نکنند پرونده مالیاتی آنها بر اساس اطلاعات دستگاه تشکیل شده و اخذ می گردد بدیهی است که جریمه های مربوط به عدم تشکیل پرونده مالیاتی و عدم ثبت اظهارنامه مالیاتی در مواعد مقرر شامل این افراد خواهد شد.

وکیل مالیاتی در مورد اظهارنامه مالیاتی توضیح می دهد.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

وکیل مالیات و دارایی پاسخ می دهد،اظهارنامه مالیاتی چه به صورت خود اظهاری مالیات باشد و چه خود سازمان امور مالیاتی در اختیار مودیان قرار دهد کارنامه مالی است که همه ساله اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مالیات به منظور محاسبه مالیات خود به سازمان مالیاتی تقدیم می کنند.

⚖️ ⚖️ ⚖️

نکته مهم : صاحبان مشاغل و کسب و کار و افرادی که به هر شکلی به تجارت می پردازند تمایل دارند مالیات کم تری پرداخت کنند و این موضوع در قانون و تجربه عملی وکیل مالیاتی دفتر وکالت و مشاوره فانوس پیش بینی شده است که دفتر وکالت و مشاوره حقوقی فانوس با وکیل متخصص در این امر مهم شما را راهنمایی می نماید.

⚖️ ⚖️ ⚖️

مواعد قانونی تسلیم  انواع اظهارنامه: 

طبق ماده ۲۶ قانون مالیات های مستقیم : اظهارنامه ارث ظرف مدت یکسال از تاریخ فوت متوفی

طبق ماده ۵۷ قانون مالیات های مستقیم : اظهارنامه مالیات بر درآمد املاک در مورد شخص حقیقی که هیچگونه درآمدی به جز درآمد اجاره مستغلات ندارد تا آخر تیرماه ( بدون محدودیت زمانی)

طبق ماده ۸۸ قانون مالیات های مستقیم: تسلیم اظهارنامه حقوق از اشخاص مقیم خارج تا آخر تیرماه سال بعد و مالیات حقوق تا پایان ماه بعد

طبق ماده ۸۰ قانون مالیات های مستقیم: اظهارنامه املاک و سرقفلی مودیان فصل مالیات بر درآمد املاک تا آخر تیرماه ،تسلیم اظهارنامه سرقفلی تا ۳۰روز پس از انجام معامله ،تسلیم اظهارنامه مودیان موضوع ماده ۷۴ بدون سند محضری تا۳۰روز پس از معامله

ماده ۱۰۰قانون مالیات های مستقیم : اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل تا پایان خرداد ماه سال بعد

ماده۱۱۰قانون مالیات های مستقیم : اظهارنامه اشخاص حقوقی تا ۴ماه پس از پایان سال مالی

ماده ۱۱۶ قانون مالیات های مستقیم: تسلیم اظهارنامه اشخاص حقوقی که منحل می شوند توسط مدیرتصفیه ظرف ۶ماه از تاریخ انحلال آخرین دوره عملیات بر اساس ماده  ۱۱۵قانون مالیات های مستقیم

ماده ۱۲۶ قانون مالیات های مستقیم ،اظهارنامه مالیات بر درآمد اتفاقی تا آخر اردیبهشت سال بعد و در صورتی که معامله در دفاتر اسناد رسمی صورت بگیرد تکلیف تسلیم اظهارنامه ساقط می شود.

وکیل مالیاتی در خصوص اظهارنامه مالیاتی و نکات مهم توضیحاتی می دهد.
نکته : نخستین و ساده ترین راه برای کاهش مالیات پرداختی کسب و کارها ارائه اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر است که احتمال بهره مندی از معافیت ها و بخشودگی ها را برای شما فراهم می نماید.

مالیات بر ارث چیست؟

وکیل مالیات و دارایی توضیح می دهد، مالیات بر ارث گونه ای مالیات مستقیم و از نوع مالیات بر دارایی است که پس از فوت شخص بر اموال و دارائی او بر اساس نرخ هایی که از طرف اداره مالیات برای هر طبقه از وراث معین شده است وصول می گردد که بدون پرداخت این نوع مالیات امکان نقل و انتقال به صورت رسمی توسط وراث ممنوع است .

نرخ محاسبه مالیات بر ارث به چه صورت است؟

  درقانون گذشته (متوفیان تا پایان سال ۱۳۹۴) بدین ترتیب است که ما ترک متوفی ارزشگذاری می شد ، پس از کسر دیون و هزینه ها سهم هر یک از ورثه مشخص می شود
پس از اعمال معافیت ها طبق  جدول قانون مالیات های مستقیم میزان مالیات بر ارث هر یک از ورثه معین و پرداخت می شود و پس از پرداخت مالیات و صدور گواهی واریز مالیات بر ارث امکان انتقال ترکه وجود دارد .
اما در قانون جدید مالیات بر ارث (متوفیان بعد از سال ۹۵/۱/۱) بر اساس ماده ۱۷قانون مالیت های مستقیم اموال متوفی به شرح ذیل گروه بندی شده و نرخ های مالیاتی هر یک از اموال و حقوق متوفی مشخص شده است .

ماده ۱۷قانون مالیات بر ارث:

ماده ۱۷قانون مالیات بر ارث در مورد نرخ یا درصد و میزان مالیات بر ارث صحبت می کند ، در این نوشتار سعی دارم به عنوان وکیل انحصار وراثت و مالیات بر ارث به بیان ساده و روان که برای شما عزیزان قابل فهم باشد بپردازم

این ماده در ۶بند نرخ یا درصد مالیات بر ارث و نحوه محاسبه آن را برای انواع مختلف اموال و دارایی متوفی بیان می کند.

 • بند اول ، این بند بیان می کند که نرخ مالیات برای سپرده های بانکی و سودهای متعلق به سپرده ، اوراق مشارکت و سود آن و هم چنین سود سهام ۳%است
نکته مهم در این بند این است اگر حساب متوفی در موسسات مالی و اعتباری باشد وراث باید ۱۰%مالیات پرداخت کنند به عبارت دیگر نرخ مالیات بر ارث سپرده برای بانک یا موسسه مالی و اعتباری فرق دارد ،اگر متوفی به جای بانک در موسسات مالی و اعتباری حساب داشته باشند به جای ۳% باید ۱۰% مالیات پرداخت کنند.
 • بند دوم، نرخ مالیات بر سهام بورسی ۷/۵.%و برای سهام غیر بورسی ۶%است، منظور از سهام بورسی سهام متوفی در شرکت هایی است که در بورس پذیرفته شده باشند و سهام غیر بورسی سهام متوفی در یک شرکت خصوصی عادی است.

 • بند سوم ، میزان مالیات حق امتیاز ۱۰%است ، منظور از حق امتیاز مثل امتیاز تلفن ثابت ،امتیاز، تلفن همراه و…است.
 • بند چهارم، میزان مالیات برای وسایل نقلیه متوفی مثل ماشین ،موتورسیکلت ۲%می باشد و قیمت وسایل نقلیه توسط کارشناس امور مالیاتی تعیین می شود .
 • بند پنجم ،نرخ مالیات املاک مسکونی متوفی ۷/۵%ارزش معاملاتی و برای مغازه و ملک اداری ۳%ارزش واقعی ملک است.

منظور از ارزش معاملاتی ملک ، قیمت مصوبی است که توسط کمیسیون تقویم املاک برای مناطق مختلف شهر تعیین شده است ،ارزش معاملاتی فقط برای املاک مسکونی ،باغ ،زمین کاربرد دارد که ارزش معاملاتی ملک از ارزش واقعی آن کم تر است.

 • بند ششم، میزان مالیات بر ارث برای اموال و دارایی های متوفی که در خارج از کشور قرار دارد ۱۰%می باشد.
نکته مهم ، نرخ های که در بالا بیان گردید برای وراث طبقه اول است و ورثه طبقه دوم و سوم باید به ترتیب ۲و۴برابر این نرخ ها مالیات بدهند و اگر با طبقات وراث آشنایی ندارید این موضوع در بخش نکات مهم انحصار وراثت توضیح داده شده است .

 

چه اموالی از پرداخت مالیات بر ارث معاف هستند؟

 • وجوه بازنشستگی و وظیفه و پس انداز خدمت و مزایای پایان خدمت، مطالبات مربوط به خسارت اخراج ، باز خرید خدمت و مرخصی استحقاقی استفاده نشده و بیمه های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط موسسات بیمه یا بیمه گذار و یا کارفرما  از قبیل انواع بیمه های عمر و زندگی ، خسارت فوت ، و دیه، و مانند آن ها حسب مورد که یکجا و یا به طور مستمر به ورثه متوفی پرداخت می شود.
 • اموالی که برای سازمان ها ، موسسات و نهادهای مذکور در ماده ۲ قانون مالیات ها مورد وقف یا نذر یا حبس واقع شود البته به شرط تایید سازمان ها و نهادهای مذکور
 • اثاثیه منزل محل سکونت متوفی
 • اموالی که جزء ماترک متوفی بوده و طبق قوانین خاص ، مالکیت آن ها سلب و یا به صورت بلاعوض در اختیار اشخاص موضوع ماده ۲قانون مالیات ها قرار گیرد با تأیید اشخاص مزبور مشمول مالیات بر ارث قرار نمی گیرد.

 میزان مالیات بر ارث بر مبنای چه زمانی محاسبه می شود؟

 وکیل انحصار وراثت پاسخ می دهد،در قانون سابق (متوفیان قبل از سال ۹۵) اموال و دارایی های متوفی به قیمت روز فوت محاسبه و مالیات آن دریافت می شود ، در حالیکه در قانون جدید بعد از سال (۹۵/۱/۱) ارزش دارائی ها به قیمت روز انتقال به وراث محاسبه و دریافت می گردد.

آیا وراث می توانند به صورت موردی و به صورت مجزا نسبت  به هر یک از اموال متوفی گواهی پرداخت مالیات بر ارث دریافت کنند؟

وکیل مالیات و دارایی توضیح می دهد،بله طبق قانون جدید وراث می توانند به هریک از اموال متوفی به صورت مجزا گواهی پرداخت مالیات بر ارث دریافت کنند در حالیکه بر مبنای قانون سابق وراث مکلف بودند که مالیات بر ارث تمام اموال را قبل از انتقال آن ها پرداخت نمایند.

وکیل متخصص در خصوص مالیات بر ارث و نکات آن توضیحاتی ارائه می کند.

آیا وراث می توانند نسبت به سهم خود از دارائی متوفی مالیات پرداخت کنند؟

بله ، به موجب قانون جدید وراث می توانند صرفٱ نسبت به سهم دریافتی خود مالیات پرداخت نمایند و نسبت به کلیه دارائی متوفی مالیات دریافت نمی شود.

( در خصوص کاهش قانونی پرداخت مالیات و ارائه اظهارنامه  قانونی با وکیل مالیاتی دفتر وکالت و مشاوره حقوقی فانوس در ارتباط باشید.)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 17 میانگین: 5]

3 thoughts on “

 1. امین گفت:

  با درود و عرض ادب
  آیا شما مشاوره آنلاین در مورد قوانین پرداخت مالیات درآمد دلاری را نیز انجام میدهید؟
  بنده قصد رااندازی کسب و کار اینترنتی فروش اجناس خارجیان به خارجیان را دارم. کلیه فرآیند بصورت آنلاین و در خارج از کشور انجام می شود و کلیه فروش ها در سیستم ثبت می گردد. فقط خودم در ایران حضور دارم و پول به حساب ریالی من واریز می شود.
  قصد دارم کلیه ی دریافت های من در ایران بصورت قانونی باشد. میخواهم بدانم از کجا باید شروع کنم و نیز نیاز دارم در تمام طول مسیر مشاوره وکیل رسمی مشخصی را داشته باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + نوزده =