دعاوی ملکی

وکیل برای سند تک برگ

سند تک برگی چیست ؟

در حال حاضر زمین و ملک از با ارزش ترین دارایی های هر فردی به شمار می رود و سند مالکیت آن ملک یا زمین به عنوان معتبر ترین مدرک هویتی آن از اهمیت خاصی برخوردار است. امروزه معمولاً افراد سعی می کنند سند های منگوله دار قدیمی را به سند تک برگی تبدیل کنند.

آیا تبدیل سند های قدیمی به سند  تک برگی جدید اجباری است ؟

در حال حاضر تبدیل سند های قدیمی به سند های تک برگی موضوعی اختیاری است و هنوز در قانون برای آن اجباری در نظر گرفته نشده است البته اگر این قانون اجباری شود بسیاری از افراد با مشکل روبرو شده و یکی از همین مشکلات معطلی در نوبت های اداره ها و دفاتر ثبت اسناد می باشد.

بیشتر بدانید : وکیل انحصار ورثه

اولین قدم برای یک معامله :

هنگام معامله ملک یا زمین با هر نوع کاربری که دارد نخستین اقدام بعد از قوانین طرفین مراجعه به یک دفتر ثبت اسناد رسمی است تا معامله انجام شده در این دفتر ثبت شود و خریدار و فروشنده هر دو باید در دفاتر ثبت حضور پیدا کنند و مدارک احراز هویتی خود را ارائه دهند.

از کجا شروع کنیم ؟

برای اینکه سند تک برگی داشته باشیم دو حالت وجود دارد یا اینکه یک سند منگوله دار قدیمی داریم و می خواهیم تبدیل به سند تک برگی شود و یا اینکه یک ملک خریداری کرده ایم و می خواهیم سند را به نام بزنیم در حالت اول نیازی به رفتن به دفاتر ثبت اسناد نیست و باید به اداره ثبت مراجعه کنیم ولی در صورت دوم ابتدا باید فروشنده و خریدار به دفاتر ثبت اسناد مراجعه نمایند.

بیشتر بدانید: وکیل مالیات بر ارث

ویژگی سند تک برگی: 

سند تک برگی مثل سند های  قدیمی به صورت دستی تهیه نمی شوند و روند چاپ آنها کاملاً متفاوت با قدیمی ها می باشد و این یکی از مهم ترین تفاوت این دو سند است.

و دیگر ویژگی که می توانیم ذکر کنیم سند های جدید تک برگی به راحتی جعل نمی شوند.هر سند برای یک نفر صادر می شود بنابرراین مشکل فرسودگی سند با دست به دست شدن آن هم حل می شود.

یکی از مشکلات سند های قدیمی بد خط بودن و عامیانه نوشته شدن آنها بود که با تبدیل به سندهای تک برگی این مشکل مرتفع می گردد و این اسناد به صورت تایپی و تمییز و طبق قانون نوشته می شوند.

وکیل برای سند تک برگی و المثنی توضیح می دهد:

طی چند سال گذشته سند مالکیت املاک به صورت تک برگی و تمام الکترونیک صادر می شود مزیتی که این اسناد نسبت به اسناد قدیمی دارند ایمنی بیشتر است و کم تر مورد جعل قرار می گیرد فلذا به مالکین محترم املاک پیشنهاد می شود نسبت به اخذ سند تک برگی برای املاک خود اقدام نمایند.

هزینه صدور سند تک برگی چقدر است ؟

برای بسیاری از افراد مقدار هزینه و قیمت صدور سند تک برگ مورد سوال قرار می گیرد که باید هزینه های صدور سند در اداره ثبت ؛هزینه مربوط به پایان کار ؛هزینه مربوط به اداره پست و هزینه برای استعلام سند و هزینه انتقال سند نیز وجود دارد.

انواع سند های ملکی عبارتند از :

سند مشاع

سند شش دانگ

سند مفروز

سند منگوله دار

سند تک برگ

سند عرصه

سند اعیانی

سند وقفی

سند والتی

سند المثنی

سند رهنی

رسیدگی سند تک برگ از اداره پست :

تبدیل سندهای منگوله دار به سند های تک برگی حدود 50 روز زمان لازم دارد برای دریافت سند های تک برگی که قرار است به شخص دیگری تعلق بگیرد 30 روز زمان نیاز است و سند جدید تک برگ از طریق اداره ثبت درج کرده اید ارسال می شود سند تنها مالک آن تحویل داده می شود مگر اینکه در زمان تکمیل فرم مربوط به اداره پست شخص دیگری را مامور دریافت آن گرده باشید.

وکیل اخذ سند تک برگی :

سند تک برگی به دلیل اعتبار بیشتر از نظر کاهش جرائم و جعل سند بسیار رواج پیدا کرده است برای هرگونه انتقال یا ثبت جدید آپارتمان ملک وزمین سند تک برگی مورد نیاز است.این سند مالکیت صاحب ملک یا زمین را مشخص می کند و بر عکس انواع دیگر سند ملکی مانند قولنامه و شش دانگ که منگوله دار بوده تنها دارای یک برگ هولوگرام شده است.

مدارک لازم در خصوص تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی : 

  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی فروشنده ملک ؛مالک جدید و مالک قبلب
  • اگر وکیل داشته باشید ارائه وکالت نامه وکیل
  • تکمیل فرم تقاضای دریافت سند و فرم مربوط به اداره پست
  • اصل سند مالکیت قبلی
  • ارائه پایان کار شهرداری ؛استعلام سند؛تسویه حساب با بیمه تامین اجتماعی
  • پرداخت هزینه لازم در اداره ثبت
  • آدرس ؛نقشه؛کروکی دقیق؛و کد پستی ملک قبض تلفن ثابت ملک

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + نوزده =