دعاوی ارث و انحصار وراثت

وکیل برای انحصار وراثت |صفرتاصد فوری

گواهی انحصار ورثه

گواهی انحصار ورثه گواهی است که توسط شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی صادر می شود و اسامی وراث و میزان سهم الارث هر یک در آن گواهی مشخص می گردد.

مطالب مرتبط: بعد از گرفتن انحصار وراثت چه باید کرد؟

ویژگی وکیل برای  انحصار وراثت چیست ؟

وکیل برای انحصار وراثت اعم از اینکه در امور پرونده حصر وراثت باشد یا غیر از آن باید آشنایی کامل به قوانین عام و خاص داشته باشد و به طور کامل به رای وحدت رویه ای که صادر شده تسلط کافی داشته باشد تا بتواند بهترین روش و راهکار قانونی را برای موکل خویش انتخاب کند بعضی از وکلا متاسفانه فقط به فکر کسب درآمد هستند البته که کسب درآمد مهم است اما به چه قیمتی؟

یک وکیل خوب ابتدا باید بداند موکل خویش سخن درست می گوید سپس به دفاع از او و پیگیری پرونده وی بپردازد.

آیا حتما باید از وکیل برای انحصار وراثت استفاده شود؟

پاسخ به این سوال منفی است هر کسی می تواند امور پرونده انحصار وراثت را خودش بر عهده بگیرد اما این موضوع در مورد کسانی که در خارج از کشور هستند تفاوت دارد و این افراد می بایست در صورت عدم امکان حضور در ایران از وکیل انحصار وراثت استفاده کنند.

چرا باید از وکیل انحصار ورثه استفاده کنیم ؟

وقتی فردی فوت می‌کند در زمینه تقسیم اموال ممکن است بین خویشاوندان اختلافی باشد که با داشتن وکیل انحصار وراثت تا حدودی از تنش و مشکلات پیرامون این موضوع کاسته می شود.

بیشتر بدانید : مستمری یا حقوق فرد فوت شده به چه کسانی می رسد؟

گرفتن وکیل برای انحصار وراثت چه فوایدی دارد؟

اگر مراحل و فرآیند اخذ گواهی انحصار وراثت توسط وکیل متخصص انجام شود او می تواند اموال متوفی را شناسایی کرده و از طریق شورای حل اختلاف میزان سهم الارث هر شخص از ماترک را نیز تعیین نماید.

نکته دیگر صرفه جویی در زمان است که بسیار حائز اهمیت است اگر این امر توسط وکیل برای انحصار وراثت انجام شود قطعاً زمان کم تری گرفته خواهد شد.

نکته قابل توجه دیگر با توجه به شرایط جامعه امروزی و رواج بیماری کرونا بهتر است به جای حضور همه وراث در اماکن عمومی مانند شورای حل اختلاف از یک وکیل برای انحصار وراثت استفاده شود.

علت اخذ گواهی انحصار وراثت چیست؟

اگر شخصی فوت کند و و ا آن مرحوم بخواهند اقدامی انجام دهند تمامی مراجع رسمی با گواهی انحصار وراثت اقدام به انجام امور مربوط به تقسیم ترکه . یا غیره می نمایند و بدون اخذ این گواهی هیچ شخصی حق ندارد به اموال متوفی دسترسی پیدا کند.

گواهی انحصار وراثت را از کجا بگیریم ؟

بسیاری از کاربران می پرسند که ما باید گواهی انحصار وراثت را از کجا تهیه کنیم ،هر فردی باید به شورای حل اختلافی که آخرین اقامتگاه قانونی متوفی آنجا بوده مراجعه و درخواست گواهی انحصار را به آن جا بدهد‌.

مدت زمان انحصار وراثت بعد از فوت :

مدت زمان خاصی در قانون برای دریافت گواهی انحصار وراثت مشخص نشده است اما چیزی که اهمیت دارد این است که اگر گواهی انحصار وراثت سریع اقدام شود و همینطور طرف یکسال اقدام به پرداخت مالیات بر ارث شود برای وراث از جهت پرداخت مالیات یکسری معافیت های در قانون در نظر گرفته شده که مالیات به آنها تعلق نمی گیرد مثلاً نسبت به دیون متوفی که از پرداخت مالیات بر اموال آن دیون کسر می شود .

انحصار وراثت مادر به چه صورت است ؟

عده ای می پرسند انحصار وراثت مادر به چه صورت است در پاسخ باید بگوییم پس از ارائه دادخواست گواهی انحصار وراثت وقتی از شورای حل اختلاف این گواهی صادر شود در همین گواهی نیز مشخص می شود سهم پسر دو برابر سهم دختر است .

وکیل برای انحصار وراثت

اگر تمایل به داشتن وکیل داشته باشید می توانید با مراجعه به دفتر وکالت ما و ارائه مدارک موجود و ارائه وکالت نامه به ما برای اخذ گواهی محدود بعد از ۱۰روز و برای اخذ گواهی انحصار وراثت نا محدود بعد از ۴۰روز دوباره به ما مراجعه کنید یعنی همه اقدامات و استعلامات بدون حضور شما در اسرع وقت صفر تا صد توسط وکیل دفتر وکالت فانوس انجام می شود و حتی نگران تهیه استشهادیه نباشید.

میزان سهم الارث مادر و همسر متوفی چقدر است؟

امروزه یکی از مشکلاتی که معمولٱ بعد از فوت فردی اتفاق می افتاد و اتفاقاً هم خیلی شایع است بحث انحصار وراثت و میزان سهم الارث هریک از وراث است که با توجه به تعداد وراث و سهم الارث هریک از آنان متفاوت است مثلاً زوجه متوفی در صورت فرزند داشتن یک هشتم ارث می برد و در صورتی که زوجه هیچ فرزندی نداشته باشد یک چهارم از کل اموال را به ارث می برد و میزان سهم الارث مادر متوفی نیز یک ششم است و البته اگر متوفی اولاد نداشته باشد و مادر نیز طبق قانون حاجب نداشته باشد سهم الارث مادر از یک ششم به یک سوم تبدیل خواهد شد.

استشهادیه چیست؟

یکی از مدارک لازم برای اخذ گواهی انحصار وراثت داشتن استشهادیه است که ۳نفر در دفترخانه حاضر شده و اعلام می نمایند که وراث متوفی این افراد هستند و امضاء می نمایند.

آیا استشهادیه توسط شما تهیه می شود؟

بله استشهادیه را ما تهیه می کنیم اما مبلغی به هزینه اصلی اضافه خواهد شد.

وکیل انحصار وراثت

کاربرد گواهی انحصار وراثت چیست؟

در خصوص کاربرد گواهی مذکور باید بگوییم برای هر اقدامی که بخواهد توسط وراث صورت بگیرد نیاز به اخذ این گواهی است زیرا تا زمانی که این گواهی اخذ نگردد تعداد وراث و میزان سهم ارث آنان مشخص نخواهد شد.

تفاوت حصر وراثت با انحصار وراثت چیست؟

هیچ تفاوتی بین این دو کلمه در معنای قانونی وجود ندارد زیرا هر دو به یک معنا می باشند بلکه از نظر قانونی هم هیچ فرقی با هم ندارند و دو کلمه مترادف هستند.

مدت اعتبار گواهی انحصار وراثت :

در خصوص اعتبار گواهی انحصار وراثت در قانون چیزی بیان نگردیده است فقط در مورد متوفیان قبل از سال ۹۵ اعلام شده که باید اظهارنامه گواهی مالیات بر ارث برای دریافت انحصار وراثت ارائه کنند اما برای متوفیان بعد از سال ۹۵ ارائه چنین گواهی الزامی نمی باشد.

اخذ گواهی انحصار وراثت توسط طلبکار :

عده ای از کاربران سوال می پرسند ما از شخصی طلبکار هستیم و او فوت شده و وراث او را نمی شناسیم یا اگر هم بشناسیم همکاری لازم انجام نمی گردد در پاسخ به این افراد می گوییم اصلا نگران نباشید زیرا با دریافت گواهی انحصار وراثت توسط وکیل انحصار وراثت در اسرع وقت با ذائقه مدارک و ادله خود می توانید به حقوق از بین رفته خود برسید.

گواهی انحصار وراثت که شورای حل اختلاف صادر می کند نسبت به چه کسانی لازم الاجرا است ؟

این گواهی که از طرف شورای حل اختلاف صادر می شود نسبت به تمامی اشخاصی که ذینفع محسوب می شوند لازم الاجرا است حتی اگر آنها خودشان مستقیما چنین تقاضایی را از دادگاه نکرده باشند و این نکته این مفهوم را می رساند که برای صدور چنین گواهی ای درخواست حتی یک نفر از وراث یا سایر اشخاص ذینفع که ممکن است از وراث شخص هم نباشند کافی است و منظور از شخص ذینفع کسی است که برای او در اموال متوفی منفعتی قابل تصور است .

نکته: گواهی انحصار وراثتی که شورای حل اختلاف صادر می کند نسبت به تمامی اشخاصی که ذینفع محسوب می شوند لازم الاجرا است حتی اگر آنها خودشان مستقیماً چنین تقاضایی را از دادگاه نکرده باشند .

ارائه وصیت نامه متوفی: 

در صورتیکه از متوفی وصیت نامه ای در اختیار باشد باید به دادخواست ضمیمه گردد از نظر قانونی هر کسی وصیت نامه ای از متوفی دارد باید در مدت ۳ماه به دادگاهی که آگهی انحصار وراثت را منتشر کرده تحویل دهد پس از گذشت این مدت هر وصیت نامه ای داده شود از درجه اعتبار ساقط است.

اقدامات لازم برای کسی که می خواهد خودش گواهی انحصار وراثت را دریافت کند؟

شخصی که تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت را دارد باید شناسنامه خودش و کپی بقیه وراث و اشخاص و ذینفع را تهیه و به دادخواست خود ضمیمه کنید .تعیین وراث و سایر اشخاص ذی نفع حائز اهمیت بسیار می باشد چرا که اگر اسم شخصی عمدا حذف شود تبعات قانونی و کیفری خواهد داشت و طبق قانون چنین عملی در حکم کلاهبرداری است و مجازات آن بسیار سنگین است.

ماده های قانونی در خصوص ارث 

ماده 867 قانون مدنی :

ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث تحقق پیدا می کند.

موت فرضی در برابر مرگ حقیقی به کار می رود و عبارت است از در نظر گرفتن و فرض کردن حالت مرگ طبق ماده 1020 قاون مدنی برای شخص زنده ای که متعاقب یک حادثه مانند جنگ یا غرق کشتی مدت ها غایب شود و از او خبری نرسد.

ماده 868 قانون مدنی :

مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی مستقر نمی شود مگر پس از ادای حقوق و دینی که به ترکه میت تعلق گرفته

وکیل انحصار ورثه در مورد ایرانیان مقیم خارج و در داخل کشور برای اخذ گواهی انحصار وراثت توضیح می دهد.

ماده 869 قانون مدنی : 

حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق می گیرد و باید قبل از تقسیم آن ادا شود از قرار ذیل است:

  1. قیمت کفن میت و حقوقی که متعلق به اعیان ترکه مثل عینی که متعلق رهن است.
  2. دیون و واجبات مالی
  3. وصایای میت تا ثلث ترکه بدون اجازه ورثه و زیاده بر ثلث با اجازه آنها

ماده 870 قانون مدنی :

حقوق مزبوره در ماده قبل باید به ترتیبی که در ماده مزبور مقرر است تادیه شود و مابقی اگر باشد بین وراث تقسیم گردد.

ماده 871 قانون مدنی :

هرگاه ورثه نسبت به اعیان ترکه معاملاتی نمایند مادام که دیون متوفی تادیه نشده است معاملات مزبوره نافذ نبوده و دیان می توانند آن را برهم زنند.

1.طبق ماده 229 قانون امور حسبی : تصرفات ورثه در ترکه از قبیل فروش و صلح و هبه نافذ نیست مگر بعد از اجازه بستانکاران و یا اداءدیون پس اولا حکم عدم نفوذ ناظر به تصرفات ناقل عین است و تصرفات اداری مانند اجاره ؛عاریه؛ را در بر نمی گیرد ثانیاً پرداخت دین معامله را نافذ می کند .

2. بهم زدن معامله از سوی طلبکاران ناظر به صورت و ظاهر معامله است و گرنه معامله غیر نافذ تا تنفیذ نشود به مانند معامله باطل اثری ندارد.

3. متعاملین نمی توانند به عدم نفوذمعامله استناد کنند به همین دلیل گفته می شود که معامله بین دو طرف نافذ و در مقابل طلبکاران غیر قابل استناد است.

ماده 872 قانون مدنی :

اموال غایب مفقود الاثر تقسیم نمی شود مگر بعد از ثبوت فوت او یا انقضای مدتی که عادتاً چنین شخصی زنده نمی ماند.

نکات مهم انحصار وراثت

ماده 873 قانون مدنی :

اگر تاریخ فوت اشخاصی که از یکدیگر ارث می برند مجهول و تقدم وتاخر هیچ یک معلوم نباشد اشخاص مزبور از یکدیگر ارث نمی برند مگر آنکه موت به سبب غرق یا هدم واقع شود که در این صورت از یکدیگر ارث می برند.

ماده 874 قانون مدنی :

اگر اشخاصی که بین آنها توارث باشد بمیرند و تاریخ فوت یکی از آنها معلوم و دیگری از حیث تقدم و تاخر مجهول باشد فقط آنکه تاریخ فوتش مجهول است از آن دیگری ارث می برد.

  1. هر گاه درباره وقوع واقعه ای اختلاف باشد اصل این است که رخ نداده است مگر اینکه خلافش اثبات شود این اصل را که شاخه ای از اصل عدم است اصل تاخر حادث می نامند علاوه بر این دو  اصل اصل استصحاب هم موید این حکم است.
  2. در فرضی که بدانیم یکی از وراث زودتر از دیگری مرده است ولی ندانیم کدام شخص مقدم است قضیه مشمول ماده 873 خواهد بود نه  ماده 874

ماده 875 قانون مدنی :

شرط وراثت زنده بودن در حین فوت مورث است و اگر حملی باشد در صورتی ارث می برد که نطفه او حین الموت منعقد بوده و زنده هم متولد شود اگرچه فوراًپس از تولد بمیرد.

  1. فوت مورث سبب ارث و زنده بودن وارث در زمان فوت شرط وراثت است.
  2. شرط اصلی وراثت حمل وجود او در زمان فوت مورث است و زنده متولد شدن آن شرطی است که دلالت بر همان شرط اصلی می کند در نتیجه اثر آن به گذشته سرایت کرده و تاریخ انعقاد نطفه ملاک اثر گذاری محسوب می شود.
  3. کودک فرزند خوانده از جهت حضانت و انفاق د ر حکم فرزند خانواده است ولی فرزند خواندگی از موجبات ارث نیست در نتیجه هرگاه زن وشوهری بر اساس مقررات اهداء جنین به زوجین نابارور صاحب فرزندی شوند این طفل به استثنای حق ارث و رابطه ولایت دارای کلیه حقوق فرزند مشروع است.

ماده 876 قانون مدنی :

با شک در حیات حین ولادت حکم وراثت نمی شود:

  1. زنده بودن حمل را نمی توان استصحاب کرد و حکم به بقا و تولد طفل داد بلکه ولادت باید اثبات شود.
  2. مرگ حمل در جریان ولادت و پیش از انفصال از اندام مادر باعث حرمان حمل از ارث است.

( در خصوص گرفتن وکیل برای انحصار وراثت ، مراحل و شرایط و مدارک لازم می توانید با دفتر وکالت فانوس در ارتباط باشید .)

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 5 =