دعاوی ملکی

وکیل برای الزام به فک رهن اموال

وکیل برای فک رهن اموال چه کسی است؟

دعوای الزام به فک رهن دعوایی است که انجام می شود برای آزاد کردن سند ملکی که در گرو و رهن بانک است به منظور پرداخت اقساط وام آن بانک که معمولاً وکیل برای الزام به فک رهن نیز کسی است که با تجربه عملی و علمی که در این زمینه پیدا کرده استت سعی و تلاش می نماید از طرق قانونی اقدام به فک رهن مالی نماید که اقساط آن به پایان رسیده است.

دعوای الزام به فک رهن چیست؟

ممکن است به دلیل .ام بانکی که شخصی از بانک دریافت می نماید سند مالکیت را در رهن بانک قرار دهد که تضمینی برای پرداخت اقساط آن بانک باشد به اقداماتی که جهت آزاد سازی سند ملکی از رهن بانک انجام می شود دعوای الزام به فک رهن می گوییم.

وکیل برای الزام به فک رهن توضیح می دهد

در چه صورتی می توان تقاضای فک رهن را بدهیم؟

  1. ممکن است مالی که در رهن بانک است از بین برود.
  2. پرداخت کامل اقساط بانک توسط وام گیرنده یا هر شخص دیگری که به نفع وام گیرنده اقدام نموده است.
  3. شخص حقیقی یا حقوقی از ملکی که در رهن او است بگذرد.
نکته : یکی از راه های فک رهن اموال تسویه کامل بدهی بانک است اما یک راه حل دیگری نیز وجود دارد و آن این است که با سپرده گذاری در بانکی که وام  اخذ گردیده نیز می توان تقاضای فک اموال را بدهیم.

بیشتر بخوانید: وکیل انحصار وراثت 

عقد رهن چیست؟

طبق قانون عقدی که به موجب آن شخصی مالی را برای وثیقه با ضمانت به شخص دیگری می دهد به شخص رهن دهنده راهن و به رهن گیرنده مرتهن و به مالی که در رهن گذاشته می شود مال مرهونه می گوییم.

وکیل برای الزام به فک رهن توضیح میدهد

انواع دعوای الزام به فک رهن :

  1. دعوای مستقل
  2. دعوای الزام به تنظیم سند

دعوای فک رهن مستقل:

راهن که متعهد به پرداخت دین خود در مدت زمان مشخصی است تا مالی که در گرو و رهن است را آزاد نماید و اگر در این شرایط راهن اقدام به پرداخت تمام دیون خود نماید اما مرتهن به هر دلیلی به تعهد خود عمل نکند دعوای الزام به فک رهن علیه مرتهن مطرح می شود و در این شرایط راهن می تواند دادخواست الزام به فک رهن و پرداخت اجرت المثل ایام عدم فک رهن را به همراه کلیه خسارات قانونی و قراردادی را درخواست کند.

بیشتر بخوانید: وکیل طلاق توافقی 

دعوای فک رهن الزام به تنظیم سند رسمی :

این دعوا معمولاً در خصوص سازندگان ملک و املاک مطرح می شود در این دعاوی سازندگان املاک قبل از فروش ملک با رهن قراردادن آن املاک در نزد بانک اقدام به دریافت وام می نمایند سپس با تنظیم قولنامه ای آن را به خریدار منتقل می کنند و تعهد می دهند که در مهلت زمان تعیین شده در قولنامه ضمن فک رهن مال مرهونه از بانک اقدام به تنظیم سند رسمی به نام خریدار نمایند.

نکته : دعوای الزام به فک رهن برای ملکی که در بازداشت است به استناد ماده 56 قانون اجرای احکام مدنی منع قانونی ندارد.

نحوه سپرده گذاری در بانک به خاطر فک رهن اموال به چه صورت است؟

ممکن است شخصی مقداری از وامی که دریافت کرده را پرداخت نکرده باشد و در این صورت به بانک مراجعه می نماید و از بانک می خواهد که باقی مانده دیونی که به آن بانک دارد را حساب کند در نتیجه با حساب و کتابی که بانک انجام میدهد شخص می تواند آن مبلغ را در بانک سپرده گذاری نماید و سند خود را آزاد کند البته باید بدانیم که تا تسویه کامل بدهی بانک حق برداشت از آن سپرده را نخواهد داشت.

نکته: چنانچه در یک معامله فروشنده به دعوای الزام به فک رهن سند ملک در موعد مقرر الزام شود و به تعهد خود عمل نکند محکوم له می تواند اقدام به فسخ قرارداد کند.
نکته: دادگاه صالح برای رسیدگی و ارائه دادخواست الزام به فک رهن دادگاه محل وقوع ملک خواهد بود.

مطالب مرتبط: بهترین وکیل انحصار وراثت

نحوه معامله ملک در صورتی که ملک در رهن باشد چگونه است؟

در این گونه شرایط شخصی که ملکی را با سندی که در رهن بانک است قرار است بفروشد باید به خریدار اطلاع دهد که مثلاً اگر مبلغ ملکی 800 میلیون تومان است 200 میلیون تومان نزد بانک باقیی مانده تا اقساط آن به اتمام برسد در این شرایط یا خریدار تعهد به پرداخت اقساط را قبول می نماید و از مبلغ 800 میلیون تومان 200 میلیون تومان کسر می شود و در نتیجه اقساط را به بانک می پردازد یا اینکه فروشنده تعهد به پرداخت اقساط وام را هم چنان قبول می نماید و ملک را با همان مبلغ 800 میلیون تومان  بفروش می رساند.

نکته: تا زمانی که سند ملکی که در رهن بانک قرار دارد نمی توان فروشنده رامجبور به تنظیم سند رسمی کرد و علیه او دادخواست تنظیم نمود.
نکته: در دادخواست الزام به فک رهن خواهان دعوا می تواند الزام به اخذ پایان کار و اخذ صورت مجلس تفکیکی را نیز طی همان دادخواست الزام به فک رهن بخواهد.

به چه دلیل سند در رهن بانک قرار می گیرد؟

امروزه با توجه به شرایط فعلی کشور و بالا رفتن هر روز قیمت ها و مصالح ساختمانی و … سازندگان املاک با افزایش هزینه های ساخت روبرو هستند که در نتیجه با وثیقه قراردادن ملک در حال ساخت در نزد بانکها اقدام به تامین اعتبار و دریافت وام می نمایند و در این راستا ملک در رهن بانک قرار می گیرد تا سازنده با اعتبار و تسهیلاتی که از بانک می گیرد بتواند ساختمان را بسازد و در صورتی که سازنده اقدام به فروش ملک کند باید پیش از تنظیم سن رسمی نسبت به فک رهن مال اقدام نماید.

نکته: اگر شخصی نسبت به اصل در رهن بودن ملک شکایتی داشته باشد و معتقد باشد که سند که در رهن بانک است به طور قانونی تنظیم نگردیده استت باید دادخواست ابطال سند رهنی را مطرح کند و نیازی به طرح دادخواست الزام به فک رهن نمی باشد.

از کجا مطلع شویم که سندی در رهن بانک قراردارد؟

بهترین راه برای متوجه شدن از این موضوع مراجعه به یک مرجع قانونی معتبر است و شما می توانید با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی به راحتی از وضعیت ثبتی ملکی و در رهن بودن آن اطلاعات کافی را بدست بیاورید.

نکته: ممکن است شخصی قبل از اینکه دعوای الزام به فک رهن را مطرح کند دیون مرتهن را بدون اجازه او پرداخت کند در این صورت امکان اینکه به مدیون به خاطر دریافت مبلغی که به او پرداخت کرده را ندارد.

در دادخواست الزام به فک رهن خواهان و خوانده دعوا چه کسانی هستند؟

در دعوای الزام به فک رهن خواهان دعوا خریدار فعلی و جدید ملکی است که می خواهد آن را خریداری نماید و خوانده دعوا نیز می تواند فروشنده باشد یا اینکه در مواقعی که ذکر گردید بانک نیز طرف دعوا قرار خواهد گرفت.

توصیه دفتر وکالت و مشاوره حقوقی فانوس :

با توجه به اینکه در این عرصه فعالیت زیادی داشته ایم و پرونده های متعددی را از نزدیک بررسی کرده ایم سعی کردیم در مقاله پیش رو تا حدی مشکلات افراد را بازگو کنیم و راه بلد افرادی باشیم که در این طزمینه فعالیتی نداشته اند اما اگر با وجود این مقاله نتوانستیم شما را قانع کنیم توصیه میکنیم حتماً از مشاوره تخصصی وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =