دعاوی ارث و انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت

بعد از انحصار وراثت چه باید کرد

امتیاز ما
 


 صفر تا صد انحصار وراثت محدود ونامحدود

توسط وکیل  متخصص انحصار ورثه


حصر وراثت نا محدود ۴۰روز 

✓ حصر وراثت محدود ۷ تا ۱۰ روز

✓ نگران ناقص بودن مدارک و یا عدم همکاری سایر وراث نباشید. 

 ✓بدون مراجعه سایر وراث

✓ استعلام در صورت نداشتن شناسنامه وراث

✓ تهیه استشهادیه در صورت تمایل 

✓ در صورت وکالت محضری از وراث داشتن وکیل الزامی است .

✓ مشاوره تلفنی رایگان : 09124383417

⚖️ ⚖️ ⚖️ ⚖️

انحصار ورثه چیست؟

هرگاه شخصی فوت کند و اموالی از وی بماند برای اینکه ورثه بتوانند در آن مال دخل و تصرفی کنندابتدا باید ثابت شود که ورثه متوفی هستند به گواهی که وراث متوفی ،وسهم الارث هر یک از آنان را مشخص می نماید گواهی انحصار وراثت می گوییم.

وکیل انحصار ورثه چه کسی است؟

وکیل  انحصار ورثه فردی است که با آگاهی کامل از قوانین به خصوص قانون امور حسبی ، مراحل صدور گواهی انحصار وراثت را می داند و بر حسب تجربه ای که در این زمینه دارد سعی می کند بهترین راه را برای موکل خویش انتخاب کند تا سریعتر بتواند مراحل انحصار وراثت را انجام دهد.

وکیل انحصار ورثه

ویژگی وکیل انحصار ورثه چیست ؟

وکیل انحصار ورثه وکیلی است که سابقه کار قضایی مفید داشته باشد و چندین مورد پرونده انحصار وراثت را انجام داده باشد و از قوانین امور حسبی، مالیات بر ارث آگاهی و اشراف کامل داشته باشد.

چرا باید امور انحصار ورثه را به وکیل حصر وراثت بدهیم ؟ 

وقتی فردی فوت می شود در زمینه تقسیم اموال وی ممکن است بین خویشاوندان اختلافی باشد که با داشتن وکیل انحصار وراثت به نظر می رسد تا حدودی از این تنش ها و مشکلات کمتر شود .

وکیل انحصار ورثه ؛

ممکن است بین افراد یک خانواده اعتمادی برقرار نباشد به هر دلیلی در این مواقع بهتر است همه آنان به یک وکیل دادگستری وکالت بدهند.

خدمات دفتر وکالت و مشاوره فانوس:

 • مشاوره تلفنی و واتساپی با وکیل متخصص در امور ارث
 • جلسه حضوری و مشاوره حضوری
 • تنظیم دادخواست بدوی
 • حضور مداوم و پیگیری امور مربوطه در شورای حل اختلاف
 • استعلام از ثبت احوال در صورت ناقص بودن مدارک
 • مراجعه به شورای حل اختلاف و اقدام به چاپ آگهی در روزنامه
 • دریافت گواهی انحصار وراثت در سریع ترین زمان ممکن

مطالب مرتبط :وکیل افراز وتقسیم مشاع

هزینه وکیل انحصار ورثه چقدر است ؟ 

هزینه انحصار وراثت در سال ۱۴۰۰،سه میلیون تومان است که نصف آن ابتدا و نصف دیگر بعد از تحویل کار به شما اخذ می گردد.

آیا امکان عدم حضور وراث وجود دارد؟

بله با توجه به شرایط فعلی جامعه و با الکترونیکی شدن امضا افراد در سامانه ثنا  قوه قضاییه امکان عدم حضور وراث نیز وجود دارد.

شرایط انحصار وراثت ایرانیان در خارج از کشور به چه صورت است؟

ایرانیان در خارج از کشور می بایست به فردی در ایران وکالت مدنی دهند و آن شخص به وکیل دادگستری مراجعه نماید.

انحصار وراثت آنلاین : 

برخی سوال می پرسند که به خاطر شرایط کرونا انحصار وراثت آنلاین می توان تهیه کرد در پاسخ باید بگوییم که خیر هنوز چنین اتفاقی در کشور رخ نداده است.

انحصار وراثت چقدر طول می کشد؟

وکیل انحصار ورثه پاسخ می دهد،معمولٱ انحصار وراثت محدود ۷روز زمان لازم دارد و انحصار وراثت نا محدود ۴۰روز طول می کشد .

مراحل انحصار وراثت :

مراحل انحصار ورثه به این صورت است که وراث باید در سامانه ثنا ثبت نام نمایند و یک رمز عبور شخصی دریافت کنند سپس به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست خود را ثبت کنند و پس از آن جا به شعبه حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی ارجاع می گردند.

مطالب بیشتر : انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

بعد از انحصار وراثت چیکار کنیم؟

بعد از گرفتن انحصار وراثت اولین اقدامی که وراث باید انجام دهند مراجعه به اداره مالیات و پرداخت مالیات بر ارث می باشد .

نکات قرارداد با ورثه : 

 قبل از انعقاد قرار داد با ورثه قبل از هر چیزی از تسویه ماترک متوفی مطمئن شوید و قبل از تسویه ماترک با وراث معامله نکنید زیرا در غیر این صورت طلبکاران متوفی می توانند قرار داد شما را باطل کنند.

مفهوم ارث :

 ارث در معنای حقوقی یعنی انتقال قهری و بدون اراده اموال و دارایی های فردی که فوت شده به وراث او را ارث می گوییم ،فوت یک شخص علاوه بر آثار مادی  آثار غیر مادی یا معنوی را نیز در پی دارد که در این جا کمک گرفتن از یک وکیل خوب ارث  به همه وراث می تواند کمک شایانی بنماید.

مفهوم ورثه:

 وکیل انحصار ورثه پاسخ می دهد،ورثه به افرادی اطلاق می شود که وارث مال و دارایی متوفی می باشند ، و در اصطلاح قانونی به وراث متوفی قائم مقام قانونی متوفی می گوییم و از این رو می توانند در همه دارائی متوفی دخالت و تصرف کنند.

⚖️⚖️⚖️

نکته : در صورتی که برای محجور قیم مشخص نشده باشد دادستان می تواند بنام محجور به درخواست تصدیق حصر وراثت اعتراض نماید.

⚖️  ⚖️  ⚖️

نکته : در صورتی که در زمان فوت نطفه ای منعقد شده باشد جنین نیز جزء وراث قرار می گیرد و باید در دادخواست حصر وراثت این موضوع ذکر شود.

⚖️ ⚖️ ⚖️

نکته : اگر متوفی وصیتی شفاهی مطرح کرده باشد از لحاظ اخلاقی بهتر است که وراث به آن اهمیت بدهند اما از لحاظ قانونی فقط وصیت نامه رسمی در مراجع قضایی معتبر است و اینکه هر فردی فقط اختیار این را دارد تا یک سوم از اموال خویش را وصیت نماید مازاد بر یک سوم صحیح نمی باشد.
مطالب مرتبط: مخالفت و عدم و همکاری ورثه در تقسیم ارث

سوالات حقوقی :

میزان سهم الارث مادر و همسر متوفی چقدر است؟

امروزه یکی از مشکلاتی که معمولٱ بعد از فوت فردی اتفاق می افتاد و اتفاقاً هم خیلی شایع است بحث انحصار وراثت و میزان سهم الارث هریک از وراث است که با توجه به تعداد وراث و سهم الارث هریک از آنان متفاوت است مثلاً زوجه متوفی در صورت فرزند داشتن یک هشتم ارث می برد و در صورتی که زوجه هیچ فرزندی نداشته باشد یک چهارم از کل اموال را به ارث می برد و میزان سهم الارث مادر متوفی نیز یک ششم است و البته اگر متوفی اولاد نداشته باشد و مادر نیز طبق قانون حاجب نداشته باشد سهم الارث مادر از یک ششم به یک سوم تبدیل خواهد شد.

آیا مادر متوفی از حقوق و مستمری متوفی سهمی می برد؟

 وکیل انحصار ورثه توضیح می دهد،در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر پدر و مادر متوفی در طول حیات خود تحت تکفل متوفی بوده باشند یعنی تحت حمایت و سرپرستی متوفی بوده باشند و این موضوع در مراجع رسمی ثبت شده باشد حدود ۲۰٪از حقوق و مستمری متوفی به آنان تعلق می گیرد در غیر این صورت هیچکدام سهمی از حقوق و مستمری نخواهند داشت.

آیا حضور همه وراث برای انحصار وراثت الزامی است؟

 وکیل انحصار ورثه توضیح می دهد، برای ارائه وکالت به وکیل یا گرفتن وکیل برای انحصار وراثت نیازی به حضور و ارائه وکالت نامه توسط همه وراث نیست بلکه با اعطای وکالت از سوی یکی از وراث هم صورت می پذیرد.

آیا فرزندی که زودتر از والدین خود فوت می کند از آنان ارث می برد؟

در صورتی که فرزندی پیش از پدر و مادر خود فوت کند از ارث برجای مانده از آنان هیچ سهمی نمی برد .

وکیل انحصار ورثه

آیا زوجین بعد از طلاق از یکدیگر ارث می برند ؟

در صورت فوت یکی از زوجین در عده طلاق اگر طلاق رجعی باشد از یکدیگر ارث می برند در غیر این صورت اگر طلاق بائن باشد از یکدیگر ارث نمی برند.

آثار صدور گواهی حصر وراثت :

طبق ماده ۳۷۰ قانون امور حسبی پس از صدور گواهی مذکور ورثه و اشخاص ذی نفع می توانند بر اساس گواهی صادر شده اموال و مطالبات متوفی را از اشخاص متصرف یا مدیون مطالبه کنند .

بیش تر بدانیم: مستثنیات دین چیست؟

گواهی انحصار ورثه را از کجا باید تهیه کنیم؟

 صدور گواهی انحصار وراثت در صلاحیت شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه قانونی متوفی است. توصیه می شود حصر وراثت نامحدود و محدود را هم مطالعه بفرمایید.

در چه صورتی نوه همراه با خاله ،دایی، همه با عمو ارث خواهد برد؟

وکیل انحصار ورثه توضیح می دهد، اگر اجداد پدری فرزندی فوت کند و در زمان فوت اجداد پدر نیز زنده باشد اما در زمان تقسیم ارث پدر نیز فوت کند در این صورت نوه به قائم مقامی از پدرش همراه با عمو و عمه ارث خواهد برد.

وکیل مالیات بر ارث:

 ابتدا برای گرفتن گواهی انحصار وراثت ذینفع یعنی وراث متوفی خودشان یا توسط وکیل دادگستری با مدارک لازم به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی باید مراجعه کنند.

 

مطالب مرتبط:وکالت  زوجه در طلاق

وکیل انحصار ورثه

مدارک لازم برای انحصار ورثه چیست؟

مدارک مورد نیاز عبارتند از :

۱.شناسنامه متوفی ۲.گواهی فوت متوفی ۳. عقدنامه در صورت ازدواج ۴.شناسنامه وراث ۵. وصیتنامه متوفی (در صورت وجود داشتن) ۶. استشهادیه

در صورت نداشتن هریک از مدارک مذکور اگر وکیل داشته باشید باید از مدارکی که ناقص است استعلام به عمل آید.

میزان سهم الارث هریک از ورثه چگونه حساب می شود؟

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی فانوس در صورت تمایل هریک از وراث سهم الارث آنان را طبق قانون تقسیم ترکه تعیین می نماید.

بیش تر بدانیم:اجرت المثل زوجه 

درصورت عدم همکاری هریک از ورثه تکلیف سایر وراث که گواهی حصر وراثت می خواهند چگونه می شود؟

 در صورت عدم همکاری هر یک از وراث خللی در روند پرونده انحصار وراثت به وجود نمی آید.و هر شخصی به تنهایی می تواند اقدام به اخذ انخصار وراثت نماید.

آیا دفتر وکالت شما تقسیم و تحریر ترکه را هم انجام می دهد؟

بله بعد از اخذ گواهی انحصار وراثت ، دفتر وکالت و مشاوره حقوقی فانوس ؛در خصوص امور تحریر ترکه و تقسیم ترکه در صورت تمایل با شما عزیزان همکاری لازم را انجام می دهد.

 

چه کسانی برای دریافت گواهی انحصار ورثه می توانند اقدام کنند؟

قائم مقام قانونی  که همان وراث متوفی می باشند هر یک به تنهایی می توانند از دادگاه تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت را بنمایند. و اشخاص ذینفع و طلبکاران متوفی نیز می توانند اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت نمایند.

مطالب بیشتر :دادخواست تحریر ترکه 

تفاوت حصر وراثت با انحصار وراثت :

هیچ تفاوتی از لحاظ عملی بین این دو واژه وجود ندارد بلکه فقط اصطلاحی است که بر سر زبان ها افتاده و هر دو به یک معنا می باشند و در رویه قضایی یکی هستند.

لیست اموال در انحصار ورثه مشخص می شود ؟ 

وکیل انحصار وراثت توضیح می دهد، در اخذ گواهی انحصار وراثت چه محدود و چه نا محدود تنها ۳موضوع ذکر می گردد اول نام متوفی ،تاریخ فوت و دوم اسامی کامل وراث، سوم مشخص کردن سهم هر یک از وراث است بنابر این اصلأ لیست اموال متوفی در برگه حصر وراثت مشخص نمی گردد.

انحصار وراثت خودرو : 

برخی از کاربران سوال می پرسند که انحصار وراثت ماشین یا خودرو به چه صورت است در پاسخ می گوییم در اخذ گواهی هیچ تفاوتی بین اموال نیست و بعد از اخذ انحصار وراثت باید تحریر ترکه تقدیم شورای حل اختلاف گردد تا از مراجع دولتی و غیر دولتی مرتبط استعلامات لازم در خصوص اموال متوفی انجام شود.

بعد از انحصار وراثت چه باید کرد ؟ 

همانطور که در مقاله پیش رو توضیح داده شد بعد از اخذ انحصار وراثت هر یک از وراث باید دادخواست تحریر ترکه بدهد و  از دادگاه بخواهد که میزان دیون متوفی مشخص شود سپس  دادخواست تقسیم ترکه تا بتوانند اقدامی جهت پرداخت مالیات بر ارث شود.

وکیل انحصار وراثت

نحوه ارث بردن زن و شوهر از یکدیگر چگونه است؟

بهتر است در این جا به این موضوع اشاره کنیم که زن و شوهر تنها با عقد دائم از یکدیگر ارث می برند ودر عقد موقت هیچ یک از یکدیگر ارث نمی برند و اگر متوفی شوهر باشد زوجه در صورت اولاد داشتن یک هشتم از کل اموال را می برد ولی اگر زوجه فرزندی نداشته باشد یک چهارم ارث می برد، در مورد زوج هم با وجود فرزند یک دوم و در صورت نبودن یک چهارم ارث می برد.

مدت زمان لازم برای گرفتن گواهی انحصار وراثت چقدر است؟

برای گرفتن گواهی انحصار وراثت نامحدود ۴۰ روز کاری و برای گرفتن گواهی انحصار وراثت محدود ۷روز کاری زمان لازم است که دریافت شود.

برای اخذ گواهی انحصار وراثت ارائه اظهارنامه مالیاتی لازم است ؟

اگر متوفی قبل از سال ۹۵فوت شده باشد یکی از مدارک لازم برای ثبت دادخواست انحصار وراثت تسلیم اظهارنامه مالیاتی می باشد، اما برای افرادی که بعداز سال ۹۵ فوت شده اند زمانی که ورثه قصد تصرف در اموال را داشته باشند، مثلٱ اموال را بخواهند بفروشند باید آن زمان اظهارنامه مالیاتی هم ارائه دهند.

تاخیر در اخذ گواهی حصر وراثت و یا دیر کردن در پرداخت مالیات بر ارث مشمول جریمه می شود؟

خیر باید بگوییم که تاخیر در پرداخت مالیات و اخذ گواهی حصر وراثت مقید به مدت نیست. و هر زمان که بخواهید می توانید اقدام کنید و مشمول جریمه نمی شود مشروط به اینکه متوفی بعد از ۹۵/۱/۱ فوت کرده باشد .

وکیل خوب برای ارث : 

تقسیم ارث برای بازماندگان معمولٱ با تنش و درگیری هایی همراه است که با داشتن وکیل خوب برای ارث می توان تا حدودی از این تنش ها جلوگیری کرد و در کوتاه ترین زمان توسط وکیل خوب برای ارث سهم هر یک از وراث مشخص شود.

علت اخذ گواهی حصر وراثت چیست؟

پس از فوت فرد اموال قهری به وراث منتقل می شود اما اگر وراث می خواهند سهم الارث خود را مطالبه و در آن تصرف ویا هر اقدام  حقوقی در مراجع قضایی و یا ادارات دولتی و دفاتر اسناد رسمی و بانک ها انجام دهند در مرحله نخست و قبل از هر اقدامی میبایست انحصار وراثت اخذ شود .

برگه استشهادیه محضری چیست؟

یکی از مدارک لازم برای اخذ گواهی حصر وراثت استشهادیه محضری است،به این صورت که ۳نفر از کسانی که وراث متوفی را می شناسند در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر و با پر کردن فرم مخصوص استشهادیه، که معمولا دفاتر اسناد رسمی به صورت آماده دارند گواهی می کنند که ورثه حین الفوت متوفی چه کسانی هستند و سر دفتر اسناد رسمی امضای ایشان را گواهی و تصدیق  می کند.

 آیا استشهادیه را شما تهیه می کنید؟

بله در صورت تمایل شما دفتر وکالت ما استشهادیه را نیز تهیه می نماید .

مالیات بر ارث : 

امور مربوط به مالیات بر ارث از سوالات در تکرار در این حوزه است که در ادامه به نکات مهم آن اشاره می کنیم ، همانطور که گفته شد طبقات ارث ۳دسته اند که دریافت مالیات بر ارث از این ۳دسته نیز متفاوت است مثلٱ در خصوص سپرده های بانکی از وراث طبقه اول ۳%و طبقه دوم ۶% و طبقه سوم ۱۲% اخذ می گردد. و این تفکیک در مورد هر یک از اموال وجود دارد که از حوصله این بحث خارج است.

انواع گواهی حصر وراثت؟

حصر وراثت نامحدود:در صورتی که ارزش ماترک متوفی بیش از پانصد میلیون ریال باشد شورای حل اختلاف ، گواهی حصر وراثت نامحدود صادر می کند که در این مورد میبایست نشر آگهی صورت بگیرد و از زمان نشر آگهی ۳۲روز باید بگذرد.

وکیل حصر وراثت : 

حصر وراثت محدود:در صورتی که ارزش ما ترک متوفی کم تر از پانصد میلیون ریال باشد شورای حل اختلاف حصر وراثت محدود صادر می کند و در این مورد احتیاج به نشر آگهی نمی باشد.

آیا در صورت عدم همکاری سایر وراث می توان موفق به اخذ گواهی حصر وراثت شد؟

باید بگوییم که نگران این موضوع نباشید چرا که این امر از طرف احدی از وراث و یا اعطای وکالت از ناحیه ایشان به ما میسر می شود و نیازی به حضور تمامی وراث نمی باشد.

وراث متوفی شامل چه کسانی می شوند؟

۱.طبقه اول

 • همسر متوفی
 • پدر و مادر
 • فرزندان متوفی پدر نبود آنها نوه ها

۲.طبقه دوم

 • پدربزرگ و مادربزرگ
 • همسر متوفی
 • برادران و خواهران متوفی

۳.طبقه سوم

 • همسر متوفی
 • عمو ،عمه،خاله،دایی متوفی پدر صورت نبود آنها فرزندان آنها

 

آیا اخذ گواهی انحصار وراثت اجباری است؟ 

اگر متوفی اموالی نداشته باشد یا ورثه ای نداشته باشد که بخواهند در اموال متوفی تصرفی نمایند یاحتی اگر ورثه وجود داشته باشد اما قصد دخل و تصرفی در اموال متوفی نداشته باشند نیاز به اخذ انحصار وراثت نیست .

برای اخذ انحصار وراثت باید به اداره مالیات هم مراجعه شود؟ 

برای ورثه ای که مورث آنان قبل از سال ۹۵ فوت شده باشد باید به اداره مالیات مراجعه کنند و گواهی از اداره مالیات اخذ کنند‌  اما برای کسانی که بعد از سال ۹۵فوت شده باشند مراجعه به اداره مالیات الزامی نیست .

آیا انحصار وراثت همان تقسیم اموال است؟ 

بعضی تصور می کنند انحصار وراثت همان تقسیم اموال است و بعد از اخذ گواهی انحصار وراثت توقع دارند سهم خود را از اموال بگیرند،اما این طور نیست بلکه در این گواهی فقط وراث متوفی و میزان سهم الارث هر یک مشخص می گردد و این با تقسیم ترکه متفاوت است.

مشاوره تلفنی انحصار وراثت: 

در خصوص مشاوره تلفنی و حضوری در دفتر وکالت فانوس توسط بهترین وکیل در این امور با ۱۵سال سابقه کار قضایی آماده ارائه خدمت به هموطنان عزیز در داخل و خارج از کشور هستیم.

کاربرد گواهی حصر وراثت: 

برای عده ای این سوال پیش می آید آیا گرفتن گواهی حصر وراثت الزامیست همانطور که گفتیم الزامی نیست اما اگر وراث بعد ها بخواهند تقسیم اموال کنند ابتدا باید گواهی حصر وراثت اخذ کنند .

آیا می توان به گواهی انحصار وراثت اعتراض کرد ؟

بله هر یک از وراث و هر ذینفعی می تواند بدون هیچ محدودیتی از لحاظ زمانی به گواهی انحصار وراثت اعتراض کند. 

آیا گواهی انحصار وراثت توسط طلبکار متوفی هم می تواند درخواست گردد؟

بله هر کسی که نسبت به اموال متوفی ذینفع باشد می تواند درخواست اخذ گواهی انحصار وراثت بدهد.

اگر یکی از وراث به خاطر مشکل با دیگران از ارائه مدارک خودداری کند تکلیف چیست ؟

اصلٱ نگران ناقص بودن مدارک وراث نباشید زیرا در خصوص نقص در مدارک توسط وکیل دفتر وکالت فانوس استعلام به عمل آید.

آیا برای اخذ گواهی انحصار وراثت باید به دولت هم مبلغی پرداخت گردد؟

خیر هزینه خاصی برای اخذ گواهی انحصار وراثت به دولت پرداخت نمی شود فقط مبلغ ۲۰۰هزار تومان در دفاتر خدمات قضائی پرداخت می گردد.

اگر بین وراث همسر متوفی هم باشد و تقاضای  مطالبه مهریه خود را داشته باشد هم نیاز به اخذ گواهی انحصار وراثت است؟ 

بله برای دریافت مهریه هم یکی از مدارک لازم در این خصوص گواهی انحصار وراثت است.

در صورت ناقص بودن مدارک یا عدم همکاری وراث تکلیف چیست؟ 

نگران ناقص بودن مدارک و عدم همکاری سایر وراث نباشید زیرا  استعلام مدارک توسط شورای حل اختلاف از ثبت احوال مربوطه به عمل می آید .

⚖️⚖️⚖️

نکته : در مورد شخصی که در خارج از کشور فوت می شود وراث باید به کنسولگری مربوطه مراجعه نمایند و سپس  از  ثبت احوال ایران گواهی فوت دریافت نمایند. 

مطالب بیشتر : انحصار وراثت حقوق بازنشستگی

نحوه اخذ گواهی حصر وراثت برای هموطنان   مقیم  خارج از کشور : 

وراث مقیم خارج از کشور با مراجعه به کنسولگری ایران و اعطای وکالت به شخص مورد نظر در داخل کشور با حق توکیل به وکیل دادگستری برای اخذ گواهی انحصار وراثت اقدام می نمایند.

در صورتی که نام فرزندی در شناسنامه متوفی قید شده باشد اما عملٱ وجود خارجی نداشته باشد تکلیف چیست؟ 

ابتدا وراث  یا وکیل آنان برای اثبات  باید استعلام از اداره ثبت احوال نمایند در صورت مشخص نشدن  ، وراث با استناد به شهادت شهود در شورای حل اختلاف در صدد اثبات این امر بر  می آیند.

وکیل حصر وراثت : 

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی فانوس در خصوص اخذ گواهی حصر وراثت هموطنان مقیم خارج از کشور آماده همکاری لازم می‌باشد.

وکیل متخصص در امور ارث

 سامانه پیگیری انحصار وراثت :

در حال حاضر سامانه ای تحت عنوان سامانه پیگیری انحصار وراثت وجود ندارد اما وراث می‌توانند از طریق سامانه ثنا و سامانه ای به نام عدل ایران برخی از امور انحصار وراثت را به صورت غیر حضوری انجام دهند.

انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور به چه صورت است ؟

ایرانیان مقیم خارج از کشور دو روش برای اخذ گواهی انحصار وراثت دارند یا اینکه در سامانه ثنا ثبت نام داشته باشند و به وکیل دادگستری وکالت بدهند ،یا اینکه در ایران به شخصی قابل اعتماد وکالت مدنی بدهند و آن شخص به وکیل انحصار وراثت در ایران مراجعه نماید و وکالت بدهد تا وکیل اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت نماید.

تقسیم اموال شخص ایرانی که مقیم خارج از کشور بوده و در آنجا نیز فوت نموده به چه نحوی است؟

وراث این مرحوم باید به شخصی در ایران همانطور که ذکر شد وکالت بدهند تا آن شخص به وکیل دادگستری مراجعه نماید ، وکیل دادگستری ابتدا اقدام به اخذ گواهی انحصار ورثه می نماید سپس اقدام به پرداخت ۱۰٪ از مالیات بر ارث اموال بر جا مانده  از متوفی می پردازد که با تکمیل این مدارک وراث می توانند اقدام به تقسیم ماترک نمایند.

تصدیق انحصار وراثت :

ماده ۳۵۶قانون امور حسبی:

تصدیق صادره از مقامات صلاحیت دار کشور متوفی راجع به وراثت اتباع خارجه یا انحصار آن پس از احراز اعتبار آن در دادگاه ایران از حیث صدور و رعایت مقررات مربوطه به اعتبار اسناد تنظیم شده در خارجه قابل ترتیب اثر خواهد بود.

ماده ۳۶۰قانون امور حسبی:

در صورتی که وارث متوفی یا سایر اشخاص ذی نفع بخواهند تصدیق انحصار وراثت تحصیل کنند درخواست نامه کتبی مشتمل بر نام و مشخصات درخواست کننده و متوفی و ورثه و اقامتگاه آنها و نسبت بین متوفی و وارث تنظیم نموده به دادگاه تسلیم می نماید.

ماده ۳۶۱ قانون امور حسبی:

دادگاه رسیدگی کننده درخواست متقاضی را یک نوبت در روزنامه کثیرالانتشار یا محلی آگهی می نماید.

اعتبار وصیت نامه متوفی:

وصیت نامه سندی است که به موجب آن فرد برای امور شرعی ،شخصی و مالی خود پس از فوت تعیین تکلیف می کند.

اگر فرد بخواهد برای امور پس از مرگش وصیت نامه تنظیم کند لازم است از شرایط قانونی تنظیم وصیت نامه آگاه باشد تا وصیت وی مطابق با قانون قابل اجرا باشد.

اقسام وصیت بر ۲قسم است :

وصیت تملیکی ، وصیت عهدی

وصیت تملیکی عقدی است جایز ،تملیکی، مجانی و معلق به فوت است.

وصیت عهدی، ایقاعی است جایز ،مجانی، و رضایی و معلق به فوت است.

جوهر و ذات وصیت تصرف پس از مرگ است و تنها به سبب تعلیق وصیت بر مرگ تصرفات پس از مرگ را معلقات و تصرفات زمان حیات را منجزات نامیده اند.

تصرف ورثه در موصی به :

ورثه موصی نمی تواند در موصی به تصرف کند مادام که موصی له رد یا قبول خود را به آنها اعلام نکرده است ااگر تاخیر این اعلام موجب تضرر ورثه باشد حاکم موصی له را مجبور می‌کند که تصمیم خود را معین نماید.

و تصرف اعم از تصرف مادی یا حقوقی است.

حق رجوع از وصیت :

موصی می تواند از وصیت خود رجوع کند ،قابلیت رجوع از وصیت حکم است نه حق .

به همین دلیل قابل اسقاط نیست پس موصی نمی تواند ضمن انشاء وصیتی بطلان تمام وصایای بعدی را ااعلام کند .

رجوع از وصیت مستلزم تشریفات انعقاد آن نیست وصیت حاوی اخبار مثل اقرار قابل رجوع نیست.

نحوه تنظیم دادخواست انحصار وراثت :

خواهان خانم یا آقای ……فرزند ….شغل … محل اقامت ….

وکیل : در صورتی که وکیل بگیرید این قسمت مشخصات وکیل به طور کامل لحاظ می گردد.

متوفی خانم یا آقای ….فرزند …. شغل ….محل اقامت ….

خواسته  ( گواهی انحصار وراثت نامحدود  یا محدود)

دلایل و منضمات : ۱. فتوکپی مصدق استشهادیه

۲. شناسنامه شماره …..صادره از تهران

۳. گواهی فوت شماره …..مورخ …..

۴.کپی کارت ملی متوفی

۵. شناسنامه و کارت ملی ورثه

۶وکالت نامه وکیل در صورت داشتن وکیل

امور مربوط به انحصار وراثت را خودمان نیز می توانیم انجام دهیم چرا باید هزینه به وکیل بدهیم؟

 به عنوان شخصی که تخصص در این حوزه دارم و با توجه به مشکلات عدیده ای که مشاهده نمودم توصیه می نمایم اگر توانایی مالی داشته باشید حتماً از وکیل ارث و انحصار وراثت کمک و مشاوره بگیرید ،وهمچنین می توانم بگویم برای جلوگیری از هرگونه خطا و اشتباه اعم از اینکه اداری باشد ودر اسناد و مدارک  و یا بین وراث اختلافی باشد به وکیل متخصص در ارث اعتماد کنید.

چطور به دفتر وکالت و مشاوره فانوس اعتماد کنیم؟

بهترین کار مراجعه حضوری و مشاوره از وکیل متخصص ارث و انحصار وراثت و مشاهده مجوز های قانونی مربوطه می باشد.

سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی(ثنا)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 274 میانگین: 5]

68 thoughts on “وکیل انحصار وراثت

 1. Sanaz گفت:

  ممنون از مطالب مفید سایتتون …

 2. سوگند گفت:

  مطالب سایت بسیار کاربردی و روان و ساده گفته شده اند سپاس

 3. سعید ساجدی گفت:

  با سلام تشکر از مطالب مفید سایت شما

 4. حامد رستگاری گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوب و آموزنده شما ….

 5. ملیکا راد گفت:

  ممنون از سایت شما پس اینطور که نوشته شده ارائه لیست اموال در اخذ گواهی لازم نمی باشد.

 6. آمین گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، درکارتابل وکیل میخواهم دادخواست انحصاروراثت برای شورای حل اخلاف بفرستم. ایامیتونید کمک کنید بهم؟

  1. فانوس گفت:

   با سلام باید ابتدا به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و سپس از آنجا دادخواست بدهید

 7. ساجده محمودی گفت:

  با سلام و عرض ادب
  بسیار ممنونم از سایت شما به کمک مطالبی که گذاشتین تونستم دادخواست انحصار وراثت تهیه کنم و گواهی انحصار وراثت را بگیرم . باز هم ممنون

 8. مرجان گفت:

  با سلام تشکر از سایت خوبتان ، بسیار استفاده بردیم …

 9. محسن گفت:

  با سلام قصد تقسیم اموال خود را داریم ابتدا باید گواهی انحصار وراثت اخذ کنیم؟

 10. بازتاب: انحصار وراثت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + سه =