دعاوی ارث و انحصار وراثت

مالیات بر ارث در سال ۱۴۰۱| مراحل ، مدارک ، مدت ، هزینه ها

مالیات چیست ؟ 

قبل از هر چیزی بهتر است بدانیم که مالیات هزینه ای است که دولت ها برای تامین منافع اقتصادی و هزینه های عمومی خود از مالیات دهندگان دریافت می کنند بر همین اساس تمامی افراد حقوقی و حقیقی در شرایطی ملزم به پرداخت مالیات هستند. همانطور که می دانیم مالیات نقش مهمی در پیشرفت و آبادانی کشور دارد و هر کشوری پایه و اصول اساسی خود را در این خصوص دارد مالیات انواع مختلفی دارد از جمله مایات بر درآمد،مالیات برارث ، مالیات بر مشاغل و …..که یکی از منابع کسب درآمد کشور است.

مالیات بر ارث : 

مالیات بر ارث یک نوع مالیات مستقیم به شمار می رود و پرداخت آن بر اموال به جای مانده از آنها بین ورثه تقسیم می شود این وراث مطابق با میزان سهم الارث و همچنین نوع و درجه خویشاوندی که با فرد متوفی دارند باید در خصوص پرداخت مالیات بر ارث اقدام کنند.یکی از انواع مالیات در کشور مالیات بر ارث است ، این مالیات کمی پیچیده تر از سایر موارد است زیرا با اصطلاحات قانونی و حقوقی آمیخته می گردد.

وکیل  برای مالیات بر ارث کیست؟

وکیل مالیات بر ارث کسی است که با بکارگیری علم حقوقی و تجربه عملی که در این حوزه یافته بهترین راه و مسیر را برای موکل خویش انتخاب کند و او را در این مسیر هدایت و رهنمود نماید ، در نتیجه استفاده از وکیل متخصص در این حوزه کمک شایانی به موکل می نماید.

بیشتر بدانید : وکیل تقسیم اموال

نحوه دریافت مالیات بر ارث از وراث چگونه است ؟ 

مالیات بر ارث مالیاتی است که به تمام اموال منقول و غیر منقول متوفی تعلق می گیرد بر این اساس اگر ورثه بخواهند که ما ترک به جا مانده از متوفی را میان خود تقسیم کنند ابتدا باید مالیات آنها را  بپردازند و دولت برای دریافت مالیات از مودیان مالیاتی از اضهارنامه هابهره می گیرد.

در صورتی که وراث این اضهارنامه را در زمان تعیین شده به شعبه مالیاتی تسلیم کنند هر بنه های کفن و دفن و دیون متوفی از مالیات بر ارث کسر شده و باقی اموال پس از دریافت مالیات بر ارث بین وراث تقسیم می شوند در غیر این صورت پس از تمام این رمان به هنگام انتقال اموال به وراث مالیات بدون کسر هزینه های دفن و کفن و غیره از آنها دریافت خواهد شد.

بیشتر بخوانید :وکیل ارث

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مالیات بر ارث :

مدارک عمومی :

فرم تکمیل شده اظهارنامه مالیات بر ارث

اصل و کپی سند مالکیت و در صورت مستاجر بودن اجاره نامه آخرین اقامتگاه متوفی بانظمام مفاصا حساب نوسازی ( این ردیف شامل متوفیان خارج از کشور نمی باشد.)

اصل و کپی گواهی فوت ،اصل حصر وراثت

اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه متوفی و ورثه

اصل و کپی کارت ملی متوفی و ورثه

در صورت داشتن وکیل اصل و ۲سری کپی وکالت‌نامه و کارت ملی و پروانه وکالت .

مدارک اختصاصی :

اصل و کپی سند مالکیت خانه و آپارتمان ، مغازه، زمین، ( در مورد خانه و آپارتمان :اصل و کپی قبض آب و برق ،گاز مفاصا حساب نوسازی یا پایان کار و صورتمجلس تفکیکی در صورت وجود و در مورد مغازه : اجاره‌نامه و جواز کسب و کار)

اصل و کپی آخرین قبض تلفن و سند موبایل

اصل و کپی سند مالکیت یا پیش خرید اتومبیل و موتور سیکلت

حسابها و سپرده های بانکی : کپی دفترچه یا دسته چک یا گواهی سپرده

اصل و کپی برگ سهام یا آخرین آگهی روزنامه رسمی شرکت

اصل و کپی فیش حج عمره و تمتع

توجه : در صورتی که اموال از طریق سهم الارث به مرحوم تعلق گرفته باشد کپی انحصار وراثت و گواهی واریز مالیات بر ارث مرحوم ارائه گردد.

مطالب مرتبط: گواهی انحصار وراثت

قوانین جدید و قدیم مالیات بر ارث : 

قانون مالیات بر ارث با قوانینی که بر اساس آنها مالیات شرکت ها محاسبه می شود تفاوت دارد اما جالب است بدانید این قانون حتی در خصوص نحوه محاسبه مالیات بر ارث ماترک متوفیان قبل از سال ۹۵ و بعد از آن نیز متفاوت است به عبارت دیگر قانون جدید مالیات بر ارث در خصوص اموال کسانی که بعد از تاریخ ۹۵/۱/۱ فوت شده اند اعمال می گردد این قانون نسبت به قانون قدیم اصلاحاتی داشته است که جزئیات آن در تاریخ ۳۱ تیر ماه سال ۱۳۹۴ تصویب رسیده است.

نرخ محاسبه مالیات بر ارث به چه صورت است؟

  وکیل مالیات بر ارث توضیح می دهد، درقانون گذشته (متوفیان تا پایان سال ۱۳۹۴) بدین ترتیب است که ما ترک متوفی ارزشگذاری می شد ، پس از کسر دیون و هزینه ها سهم هر یک از ورثه مشخص می شود

پس از اعمال معافیت ها طبق  جدول قانون مالیات های مستقیم میزان مالیات بر ارث هر یک از ورثه معین و پرداخت می شود و پس از پرداخت مالیات و صدور گواهی واریز مالیات بر ارث امکان انتقال ترکه وجود دارد

اما در قانون جدید مالیات بر ارث (متوفیان بعد از سال ۹۵/۱/۱) بر اساس ماده ۱۷قانون مالیت های مستقیم اموال متوفی به شرح ذیل گروه بندی شده و نرخ های مالیاتی هر یک از اموال و حقوق متوفی مشخص شده است .

قانون جدید مالیات بر ارث :

بسیاری از قوانین مالیات بر ارث در سالهای اخیر دچار تغییر شده اند که آگاهی از این تغییرات می تواند منجر به کاهش هزینه ها برای ارباب رجوع شود ،برای اینکه بتوان در راستای کاهش هزینه های مالیاتی و بخصوص در مورد ارث و میراث اقدامی کرد باید قوانین را کامل بدانید و تا بهترین نتیجه را بگیرید برای این امر توصیه می شود حتماً از وکیل متخصص در این حوزه استفاده شود تا کمک زیادی بتواند به شما در کاهش هزینه ها ی قابل پرداخت به اداره مالیات نماید.

مالیات بر ارث مغازه چقدر است ؟ 

بر اساس قانون جدید میزان مالیات بر ارث مغازه برای متوفیان بعد از سال ۹۵ به میزان ۳% قیمت اعلام شده مغازه توسط کارشناس رسمی اداره مالیات است بر اساس قانون جدید هم چنین به میزان ۳% از قیمت اجناس داخل مغازه نیز مشمول پرداخت مالیات خواهد بود.

مطالب مرتبط: مراحل انحصار وراثت

مالیات بر ارث خودرو چقدر است ؟

بر طبق قوانین جدید در صد مالیات بر ارث خودرو به میزان ۲% ارزش و قیمت اعلام شده خودرو توسط کارشناس سازمان امور مالیاتی است البته این درصد برای طبقه اول بوده و بر اساس قانون سایر طبقات به ترتیب ۲و۴ برابر خواهد شد.

بیشتر بخوانید : وکیل انحصار ورثه 

مالیات بر ارث سرقفلی:

 وکیل مالیات بر ارث بیان میکند به بیانی ساده سرقفلی یک حق مالی است که برای ارزش مادی ملک در نظر گرفته شده است، ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم ،محاسبه مالیات بر ارث حق سرقفلی یا مالیات بر ارث مغازه را بر اساس ارزش روز آن دانسته است .
و این نکته قابل ذکر است که در صورتی که مغازه دارای اجناس باشد این اجناس نیز در محاسبه مالیات بر ارث محسوب می شوند و درصدی از ارزش اجناس به مالیات بر ارث اختصاص داده می شود.

مالیات بر ارث خانه چگونه است ؟ 

در خصوص مالیات بر ارث ملک مسکونی ابتدا باید ملک مورد نظر توسط کمیسیون املاک سازمان امور مالیاتی تعیین ارزش شود بعد از آن برای هر کدام از طبقات یک مالیات در نظر گرفته می شود که برای طبقه اول وراث این مبلغ به میزان ۷/۵% از ارزش تعیین شده ملک است این میزان به ترتیب  برای افرادی که در سایر طبقات هستند متفاوت خواهد بود به نحوی که وراث طبقه دوم و سوم به ترتیب باید ۲و۴ برابر طبقه اول مالیات بپردازند.

وکیل متخصص در خصوص مالیات بر ارث و نکات آن توضیحاتی ارائه می کند.

مالیات بر ارث ملک مسکونی چقدر است ؟ 

در خصوص مالیات بر ارث ملک مسکونی ابتدا باید ملک موردنظر توسط کمیسیون املاک سازمان امور مالیاتی تعیین ارزش شود بعد از آن برای هر کدام از طبقات یک مالیات در نظر گرفته می شود که برای طبقه اول وراث این مبلغ به میزان ۷/۵% درصد از ارزش تعیین شده ملک خواهد بود.

بیشتر بدانیم: هزینه وکیل افراز

مالیات بر درآمد : 

طبق جدول مالیات بر درآمد سال 1401 سقف مالیات بر درآمد سالانه 67 میلیون و 200 هزار تومان است یعنی در سال 1401 دریافتی ماهانه هر نفر تا سقف 5 میلیون و 600 هزار تئمان از پرداخت مالیات معاف است. ما به التفاوت حداقل دریافتی در سال برابر با 68 میلیون و 148 هزار تومان با سقف معافیت مالیاتی در سال برابر با 67 میلیون و 200 هزار تومان نشان می دهد به مبلغ 948 هزار تومان از حقوق دریافتی یک کارگر در طول یکسال مشمول پرداخت مالیات می شود .

بنابراین یک کارگر با حداقل حقوق دریافتی 5 میلیون و 679 هزار تومان مشمول پرداخت نرخ 10 درصدی مالیات است بنابراین با لحاظ نرخ 10 درصدی نسبت به مبلغ 984 هزار تومانی مشمول مالیات در یکسال این کارگر در هر ماه باید 98 هزار و 400 تومان مالیات بپردازد.

به عنوان مثال اگر مجوع پرداختی مشمول مالیات یک کارگر 7 میلیون تومان شد در ابتدا آستانه معافیت 5 میلیون و 600 هزار تومان از آن کسر می شود باقی مانده آن در نرخ مصوب ضرب شده و میزان مالیات پرداختی او مشخص می شود این مبلغ نیز قبل از اینکه حقوق کارگر به حساب او واریز شود از آن کسر می شود.

وراث متوفی شامل چه کسانی می شوند؟

۱.طبقه اول

همسر متوفی
پدر و مادر
فرزندان متوفی پدر نبود آنها نوه ها

۲.طبقه دوم

پدربزرگ و مادربزرگ
همسر متوفی
برادران و خواهران متوفی

۳.طبقه سوم

همسر متوفی
عمو ،عمه،خاله،دایی متوفی پدر صورت نبود آنها فرزندان آنها
کسانی که به موجب نسب ارث میبرند؟

۱) پدر و مادر ، اولاد ، اولاد اولاد

۲) اجداد و برادر و خواهر و اولاد آن ها

۳) اعمام و عمان و اخوال و حالات و اولاد آن ها

کسانی که به موجب سبب ارث می برند؟ 

۱) زوجه

۲) زوج

طبقه اول از وراث نسبی عبارتند از :

(پدر و مادر ، فرزندان ، نوه ها )

اگر برای متوفی اولاد یا اولاد اولاد نباشد هر یک از پدر و مادر در صورت انفرادی تمام ارث را می برند ، اگر پدر و مادر متوفی هر دو زنده باشند مادر یک سوم و پدر دو سوم می برد اگر برای متوفی اولاد یا نوه از هر درجه که باشد موجود نباشد اگر پدر و مادر هر دو زنده باشند ولی مادر حاجب داشته باشد یک ششم از ترکه متعلق به مادر است ، منظور از حاجب یعنی شخصی از طبقات دیگر که میزان سهم الارث مادر را کمتر می نماید.

میزان سهم الارث دختر : 

اگر دختر فرزند منحصر باشد به همراه پدر و مادر متوفی نصف ترکه را خواهد برد و مابقی با توجه به میزان سهم الارث پدر و مادر متوفی بین آنها تقسیم می شود ، اگر متوفی دو دختر یا بیش تر داشته باشد دختران دو سوم ترکه را به ارث می برند.

میزان سهم الارث پسر : 

اگر فرزند متوفی پسر باشد چنانچه پسر منحصر یا متعدد باشد به همراه پدر و مادر متوفی همگی در طبقه اول قرار دارند ارث می برند به این صورت که سهم پدر و مادر متوفی یک سوم و مابقی به قرابت به فرزند پسر می رسد که به تساوی بین خودشان تقسیم می کنند در صورتی که متوفی هم فرزند پسر و هم دختر به همراه پدر و مادر داشته باشد سهم پدر و مادر یک سوم است و مابقی بین فرزند پسر دو برابر سهم دختر تقسیم می شود .

میزان سهم الارث نوه : 

آنچه مسلم است این است که نوه در طبقه اول قرار دارد ولی در صورتی ارث میبرد که متوفی فرزندی نداشته باشد در این صورت نوه قائم مقام اولاد می شود و با هریک از اولین که زنده باشد ارث می برد ، اولاد پسر یعنی فرزندان پسری متوفی دو برابر اولاد فرزندان دختری متوفی ارث می برند حتی اگر اولاد متوفی پسر باشد اگر به واسطه مادر با متوفی قرابت پیدا کرده نصف نوه ای که از پدر با متوفی قرابت پیدا کرده ارث می برد.

 

مدارک مورد نیاز جهت ارائه به اداره مالیات برای پرداخت مالیات بر ارث : 

 1. اظهارنامه مالیات بر ارث که شامل رونوشت یا تصویر گواهی شده اسناد مطالبات و بدهی های متوفی یا تصویر گواهی شده همه اوراقی که اثبات کننده حق مالکیت متوفی نسبت به اموال و حقوق مالی است .
 2. ارائه رونوشت یا تصویر گواهی شده وکالت نامه یا قیم نامه
 3. ارائه رونوشت یا تصویر گواهی شده آخرین وصیت نامه متوفی
 4. رونوشت یا تصویر گواهی شده گواهی فوت و شناسنامه متوفی

 

اضهارنامه مالیاتی چیست ؟ 

این اضهارنامه ها مورد رسیدگی قرار می گیرند و پس از ارزیابی اموال و دارایی های وراث اعلام کرده اند توسط خود سازمان مالیات و به نرخ روز کسر دیون و هزینه های کفن و دفن و میزان مالیات و در نتیجه رسیدگی خود را به وراث ابلاغ می کنند و هر یک از وراث نسبت به سهم الارث خود به صورت مستقل ملزم به پرداخت مالیات تعیین شده می گردد و در صورت عدم پرداخت مالیات ورثه نمی توانند هیچ گونه نقل و انتقالی به صورت رسمی داشته باشند.

ارزش افزوده چیست ؟ 

برای همه ما در خصوص مالیات بر ارزش افزوده کم و بیش سوالاتی پیش آمده است که این مالیات چه مالیاتی است و بسیاری اوقات فروشندگان در خصوص این موضوع با ما صحبت کرده اند و در بسیاری از خرید های اینترنتی پیامی مبنی بر دریافت مالیات بر ارزش افزوده برای ما آمده است ، بهتر است مختصری در این خصوص توضیح دهیم برای تولید یک کالایی تا به مصرف رسیدن آن مراحل مختلفی طی می شود و در ابتدا مواد اولیه و خام فراهم می شود پس در هر مرحله این مواد تکمیل تر و به نوعی ارزش بیش تری به آن اضافه می شود تا کالا و در نهایت آماده و تحویل مشتری شود هر فرد و گروهی در هر کدام از مراحل تولید ، توزیع و خدمات ارزش خاصی را به آن اضافه می کنند که به آن ارزش افزوده می گوییم.

موارد معافیت از مالیات بر ارث : 

در قانون برخی معافیت ها برای مالیات بر ارث در نظر گرفته شده که این موضوع در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم سال ۹۵ مورد بازنگری قرار گرفته است در حال حاضر معافیت مالیات بر ارث به قرار زیر است:

۱. اموال شهدای انقلاب اسلامی به وراث طبقات اول و دوم

۲. اثاث البیت محل سکونت متوفی ، منظور از اثاث البیت وسایل ضروری زندگی و لوازم خانگی است .

۳. اموالی که برای وزارتخانه ها و موسسات دولتی و دستگاه هایی که بودجه آنها توسط دولت تامین می شود.

۴. وجوه بازنشستگی ، وظیفه و پس انداز خدمت و مزایای پایان خدمت ، بازخرید خدمت ، مطالبات مربوط به خسارت اخراج ، مرخصی استحقاقی استفاده نشده و بیمه ها ی اجناس و نیز وجوه پرداختی توسط موسسات بیمه یا بیمه گذار و یا کارفرما از قبیل انواع بیمه های عمر و زندگی ، خسارت فوت و بیمه عمر …

آیا دیر پرداخت کردن مالیات بر ارث جریمه دارد ؟ 

بر اساس قانون سابق قبل از سال ۹۵ عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر در ظرف حداکثر ۶ماه از تاریخ فوت متوفی موجب تعلق جریمه معادل ۱۰% مالیات تعلق خواهد گرفت و پرداخت پس از آن موعد موجب تعلق جریمه ای معادل ۲/۵% مالیات به ازای هر ماه خواهد بود در حالیکه در قانون جدید هیچ جریمه ای تعلق نمی گیرد.

ماده ۱۷قانون مالیات بر ارث؛

ماده ۱۷قانون مالیات بر ارث در مورد نرخ یا درصد و میزان مالیات بر ارث صحبت می کند ، در این نوشتار سعی دارم به عنوان وکیل انحصار وراثت و مالیات بر ارث به بیان ساده و روان که برای شما عزیزان قابل فهم باشد بپردازم

این ماده در ۶بند نرخ یا درصد مالیات بر ارث و نحوه محاسبه آن را برای انواع مختلف اموال و دارایی متوفی بیان می کند.

بند اول ، این بند بیان می کند که نرخ مالیات برای سپرده های بانکی و سودهای متعلق به سپرده ، اوراق مشارکت و سود آن و هم چنین سود سهام ۳%است

نکته مهم در این بند این است اگر حساب متوفی در موسسات مالی و اعتباری باشد وراث باید ۱۰%مالیات پرداخت کنند به عبارت دیگر نرخ مالیات بر ارث سپرده برای بانک یا موسسه مالی و اعتباری فرق دارد ،اگر متوفی به جای بانک در موسسات مالی و اعتباری حساب داشته باشند به جای ۳% باید ۱۰% مالیات پرداخت کنند.

بند دوم، نرخ مالیات بر سهام بورسی ۷/۵.%و برای سهام غیر بورسی ۶%است، منظور از سهام بورسی سهام متوفی در شرکت هایی است که در بورس پذیرفته شده باشند و سهام غیر بورسی سهام متوفی در یک شرکت خصوصی عادی است.

بند سوم ، میزان مالیات حق امتیاز ۱۰%است ، منظور از حق امتیاز مثل امتیاز تلفن ثابت ،امتیاز، تلفن همراه و…است.

بند چهارم، میزان مالیات برای وسایل نقلیه متوفی مثل ماشین ،موتورسیکلت ۲%می باشد و قیمت وسایل نقلیه توسط کارشناس امور مالیاتی تعیین می شود .

بند پنجم ،نرخ مالیات املاک مسکونی متوفی ۷/۵%ارزش معاملاتی و برای مغازه و ملک اداری ۳%ارزش واقعی ملک است.

منظور از ارزش معاملاتی ملک ، قیمت مصوبی است که توسط کمیسیون تقویم املاک برای مناطق مختلف شهر تعیین شده است ،ارزش معاملاتی فقط برای املاک مسکونی ،باغ ،زمین کاربرد دارد که ارزش معاملاتی ملک از ارزش واقعی آن کم تر است.

بند ششم، میزان مالیات بر ارث برای اموال و دارایی های متوفی که در خارج از کشور قرار دارد ۱۰%می باشد

(سوالات متداول مالیات برا ارث)

۱. میزان مالیات بر ارث بر مبنای چه زمانی محاسبه می شود؟

 وکیل مالیات بر ارث پاسخ می دهد،در قانون سابق (متوفیان قبل از سال ۹۵) اموال و دارایی های متوفی به قیمت روز فوت محاسبه و مالیات آن دریافت می شود ، در حالیکه در قانون جدید بعد از سال (۹۵/۱/۱) ارزش دارائی ها به قیمت روز انتقال به وراث محاسبه و دریافت می گردد.

۲. آیا وراث می توانند به صورت موردی و به صورت مجزا نسبت  به هر یک از اموال متوفی گواهی پرداخت مالیات بر ارث دریافت کنند؟

بله طبق قانون جدید وراث می توانند به هریک از اموال متوفی به صورت مجزا گواهی پرداخت مالیات بر ارث دریافت کنند در حالیکه بر مبنای قانون سابق وراث مکلف بودند که مالیات بر ارث تمام اموال را قبل از انتقال آن ها پرداخت نمایند.

 

۳.آیا وراث می توانند نسبت به سهم خود از دارائی متوفی مالیات پرداخت کنند؟

بله ، به موجب قانون جدید وراث می توانند صرفٱ نسبت به سهم دریافتی خود مالیات پرداخت نمایند و نسبت به کلیه دارائی متوفی مالیات دریافت نمی شود.

۴.آیا ارائه اظهارنامه مالیات بر ارث مقید به مهلت است؟

برای متوفیان قبل از سال ۹۵/۱/۱ وراث باید اظهارنامه مالیاتی تسلیم و حداکثر ظرف ۳ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات را پرداخت کنند.

در حالیکه این مهلت در قانون جدید یعنی بعد از سال ۹۵/۱/۱ به یکسال از تاریخ فوت افزایش یافته است. البته الزام به ارائه اظهارنامه مالیاتی ظرف یکسال از تاریخ فوت متوفی این مزیت را دارد که اداره مالیات مکلف به کسر دیون متوفی و هزینه های کفن و دفن از ماترک می باشد که در صورت عدم ارائه اظهارنامه در مهلت مقرر موجب از دست دادن مزیت ذکر شده است و هزینه های ذکر شده باید توسط خود وراث پرداخت گردد.

۵.آیا دیر پرداخت کردن مالیات بر ارث جریمه دارد؟

بر اساس قانون سابق (متوفیان قبل از سال ۹۵) عدم تسلیم  اظهارنامه در موعد مقرر در ظرف حداکثر ۶ماه از تاریخ فوت متوفی موجب تعلق جریمه معادل ۱۰%مالیات متعلقه خواهد بود و پرداخت پس از آن موعد موجب تعلق جریمه ای معادل ۲/۵% مالیات به ازای هر ماه خواهد بود.

در حالیکه برای متوفیان (۹۵/۱/۱) هیچگونه جریمه ای تعلق نمی گیرد.

۶)اگر متوفی قبل از فوت خود اموال را از طریق صلح نامه عمری به ورثه منتقل کرده باشد آیا ضرورتی به پرداخت مالیات بر ارث صلح عمری وجود دارد ؟

یکی از مهم ترین عقود قانون مدنی عقد صلح است ، صلح عمری یکی از مرسوم ترین اقداماتی است که توسط اشخاص انجام می شود با استفاده از این عقد اشخاص می توانند مالکیت مال را به دیگری منتقل کنند و در عین حال حق انتفاع از مال منقل شده را تا زمانی که در قید حیات هستند برای خود نگه دارند .

به همین دلیل است که بسیاری از افراد قبل از فوت کلیه اموال خود را با استفاده از این عقد به فرزندان یا سایر ورثه انتقال می دهند.

۷) آیا به صلح عمری مالیات بر ارث تعلق می گیرد ؟

همانطور که اشاره کردید اشخاص با تنظیم صلح نامه عمری مالکیت اموال را به ورثه منتقل می کند و تنها حق انتفاع را برای مدتی معین برای خود باقی می گذارند منظور از حق انتفاع نیز این است که شخص بتواند از منافع مالی که متعلق به شخص دیگری است استفاده کند در نتیجه بعد از فوت مالی باقی نمی ماند که برای آن مالیات بر ارث صلح عمری در نظر گرفته شود و مفهوم ارث تنها زمانی محقق می شود که شخص فوت کند و ورثه قصد تقسیم اموال او را داشته باشند بنابراین تا زمانی که شخص فوت نکند حق تصمیم گیری در خصوص اموال را دارد و به تبع آن مالیات بر ارث برای اموالی که توسط او منتقل می شوند تعیین نخواهد شد این انتقال علاوه بر صلح نامه عمری شامل عقد بیع ، عقد هبه نیز خواهد بود.

مهر و موم ترکه :

طبق ماده 166 قانون امور حسبی دادگاه بخش مهر مخصوصی برای مهر و موم ترکه خواهد داشت و نمونه آن باید نزد رئیس دادگاه شهرستان باشد.

چه اشخاصی می توانند درخواست مهر و موم ترکه را بنمایند ؟

 1. هر یک از ورثه متوفا یا نماینده قانونی آنها
 2. موصی له در صورتی که وصیت به جزء مشاع شده باشد.
 3. طلبکار متوفا که طلب او مستند به سند رسمی یا حکم قطعی باشد به مقدار طلب در صورتی که در مقابل طلب رهن نبوده و ترتیب دیگری هم برای تامین طلب نشده باشد.
 4. کسی که از طرف متوفا به عنوان وصایت معین شده باشد.

دادگاه بخش چه زمانی اقدام به مهر و موم می نماید ؟

بر طبق ماده 168 قانون امور حسبی :

1. در موردی که کسی در خانه استیجاری یا مهمانخانه و امثال آن فوت شده و کسی برای حفظ اموال او نباشد.

2. در صورتی که از اموال دولتی یا عمومی نزد متوفا امانت باشد.

در مورد شق اول این ماده مالک خانه یا مدیر مهامنخانه مکلفند به دادگاه بخش اطلاع بدهند.

در صورتی که بین ورثه محجوری باشد تکلیف چیست؟

بر طبق ماده 172 قانون امور حسبی در صورتی که بین ورثه محجوری باشد که ولی یا وصی یا قیم نداشته باشد دادرس باید پس از مهر و موم مراتب را به دادستان اطلاع دهد که جهت تعیین قیم اقدام نماید.

آیا در موقع مهر و موم ترکه صورت مجلسی تنظیم می گردد؟

بر طبق ماده 176 قانون امور حسبی در موقع مهر و موم صورت مجلسی تهیه می گردد مشتمیرل بر امور زیر :

 1. تاریخ سال و ماه و روز و ساعتی که اقدام به مهر و موم شده است.
 2. نام و مشخصات کسی که مباشر مهر و موم است .
 3. علتی که موجب مهر و موم شده است.
 4. نام و مشخصات و محل اقامت کسی که درخواست مهر و موم نموده و اگر دادرس به نظر خود اقدام به مهر و موم کرده باشد این نکته را در صورت مجلس می نویسد.
 5. نام و مشخصات و اظهارات اشخاص ذی نفع که در موقع مهر و موم حاضر بوده اند.
 6. تعیین جایی که ترکه در آنجا مهر و موم شده از قبیل اطاق و گنجه
 7. وصف اجمالی از اشیایی که مهر و موم شده است .
 8. اموالی در محل خود مهر و موم شده است یا محل آن تغییر داده شده
 9. نگهبان در صورتی که معین شده باشد بت ذکر این که نگهبان را دادرس مستقلاً معین کرده یا بر حسب معرفی اشخاص ذی نفع
 10. اظهار کتبی و صریح با قید التزام از کلیه اشخاصی که با متوفا در یک جا زندگی کرده و یا اموال در تصرف آنها بوده مشعر بر اینکه چیزی از اموال متوفا را خارج یا مخفی نکرده و مطلع نیستند که دیگری به طور مستقم یا غیر مستقیم اموال متوفا را برده یا مخفی کرده است .

نکته : پس از تحریر ترکه درخواست مهر و موم ترکه پذیرفته نمی شود . 

هزینه کفن و دفن متوفا احتساب می گردد؟

طبق ماده 190 قانون امور حسبی هزینه ای که برای کفن و دفن متوفا با رعایت شئون او لازم و ضروری است از وجوه نقد برداشته می شود و اگر وجه نقد نباشد از ترکه برداشته شده و به فروش می رسد و بقیه مهر و موم خواهد شد.

تکلیف اشیا ضایع شدنی چه می شود ؟

طبق ماده 193 قانون امور حسبی اشیای ضایع شدنی یا اشیایی که نگاهداری آنها مستلزم هزینه بی تناسب است یا اموال کم قیمتی که محل و نقل و نگاهداری آنها مستلزم زحمت و اشغال مکان وسیعی است ممکن است مهر و موم نشود و در این صورت اگر اشیاء نام برده مورد احتیاج افراد واجب النفقه نباشد فروخته شده و پول آن در صندوق دادگستری یا یکی از بانک های معتبر تودیع می شود .

اگر متوفا مالی نداشته باشد تکلیف چیست ؟

طبق ماده 191 قانون امور حسبی در صورتی که متوفا مالی نداشته باشد یا مال قابل مهر و موم نباشد دادرس صورت مجلسی تنظیم نموده و این مطلب را در آن قید می نماید.

چه کسانی حق درخواست رفع از مهر و موم ترکه را دارند ؟

طبق ماده 194 قانون امور حسبی کسانی که حق درخواست مهر و موم ترکه را دارند می توانند رفع مهر و موم را هم درخواست نمایند.

دادگاه صلاحیتدار برای ارائه درخواست رفع مهر و موم کجاست ؟

طبق ماده 195 قانون امور حسبی درخواست برداشتن مهر و موم از دادگاه بخش می شود که برای رسیدگی به امور ترکه صالح است و هرگاه ترکه در حوزه دادگاه بخش دیگری باشد دادگاه بخش محل وجود ترکه به دستور دادگاه مذکور اقدام به رفع مهر و موم می نماید و صورت مجلس مربوط به این عمل را به دادگاهی که دستور برداشتن مهر و موم را داده است می فرستد.

نکته : در صورتی که بین ورثه غایب یا محجوری باشد رفع مهر و موم بعد از تعیین وکیل یا امین برای غایب و تعیین قیم برای محجور به عمل خواهد آمد.

نکته : هرگاه بین ورثه غایب یا محجوری باشد و هم چنین در صورتی که وارث متوفا معلوم نباشد در موقع برداشتن مهر و موم ترکه باید تحریر شود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 4.1]

11 thoughts on “مالیات بر ارث در سال ۱۴۰۱| مراحل ، مدارک ، مدت ، هزینه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 8 =