وکیل مالیاتی

مالیات بر ارث خانه

مالیات بر ارث خانه :

مالیات بر ارث به نوع مال متوفی بستگی دارد یعنی نرخ مالیات بر ارث سرقفلی با نرخ مالیات بر ارث خانه متفاوت است و در صد پرداخت مالیات این اموال با یکدیگر متفاوت می باشند.

بیشتر بدانید: وکیل انحصار ورثه

نرخ محاسبه مالیات بر ارث :

برای محاسبه مالیات بر ارث ملک مسکونی قواعدی وجود دارد که اداره دارایی و مالیات بر دریافت مالیات بر ارث ملک مسکونی متوفی طبق ارزش معاملاتی املاک مالیات را دریافت می نماید و میسیون املاک سازمان امور مالیاتی ارزش معاملاتی ملک را حساب می کند.

مطالب بیشتر: وکیل ارث

مثالی در خصوص مالیات بر ارث خانه : 

اگر فردی از پدر متوفی خود ملکی مسکونی به ارزش یک میلیارد  تومان به ارث برده باشد باید هفت و نیم درصد این ارزش به مبلغ هفتاد و پنج میلیون تومان را به عنوان مالیات بر ارث ملک مسکونی به سازمانامور مالیاتی کشور بپردازد که البته این مبلغ اختصاص به وراث طبقه اول خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: وکیل طلاق توافقی

قوانین حاکم بر مالیات بر ارث اموال متوفی:

قوانین حاکم بر مالیات بر ارث در قانون مالیات های مستقیم ایران آمده است و در واقع قانونی جداگانه برای مالیات بر ارث موجود نیست فصل چهارم قانون مالیات های مستقیم ایران به مباحث مالیات بر ارث و نحوه محاسبه مالیات بر ارث بر املاک مسکونی و چگونگی اخذ مالیات بر ارث اختصاص دارد.

مطالب بیشتر : بهترین وکیل انحصار وراثت

مالیات بر ارث چیست؟

مالیات بر ارث گونه ای از مالیات مستقیم و از نوع مالیات بر دارایی است که پس از فوت شخص بر اموال و دارائی او بر اساس نرخ هایی که از طرف اداره مالیات برای هر طبقه از وراث معین شده است وصول می گردد که بدون پرداخت این نوع مالیات امکان نقل و انتقال به صورت رسمی توسط وراث ممنوع است.

نحوه محاسبه مالیات بر ارث چگونه است؟

در گذشته  قانون مالیاتی به این صورت بوده است که ماترک متوفی ارزش گذاری می شده اند پس از کسر دیون و هزینه ها سهم هریک از ورثه مشخص می شود پس از اعمال معافیت ها طبق جدول قانون مالیات های مستقیم میزان مالیات بر ارث هر یک از ورثه معین و پرداخت می شود و پس از پرداخت مالیات و صدور گواهی واریز مالیات بر ارث امکان انتقال ترکه وجود دارد اما در قانون جدید مالیات بر ارث بر اساس ماده 17  قانون مالیات های مستقیم اموال متوفی تقسیم بندی شده اند.

بیشتر بخوانید : وکیل مالیات بر ارث

ماده ۱۷قانون مالیات بر ارث؛

ماده ۱۷قانون مالیات بر ارث در مورد نرخ یا درصد و میزان مالیات بر ارث صحبت می کند ، در این نوشتار سعی دارم به عنوان وکیل انحصار وراثت و مالیات بر ارث به بیان ساده و روان که برای شما عزیزان قابل فهم باشد بپردازم

این ماده در ۶بند نرخ یا درصد مالیات بر ارث و نحوه محاسبه آن را برای انواع مختلف اموال و دارایی متوفی بیان می کند.

بند اول ، این بند بیان می کند که نرخ مالیات برای سپرده های بانکی و سودهای متعلق به سپرده ، اوراق مشارکت و سود آن و هم چنین سود سهام ۳%است

نکته مهم در این بند این است اگر حساب متوفی در موسسات مالی و اعتباری باشد وراث باید ۱۰%مالیات پرداخت کنند به عبارت دیگر نرخ مالیات بر ارث سپرده برای بانک یا موسسه مالی و اعتباری فرق دارد ،اگر متوفی به جای بانک در موسسات مالی و اعتباری حساب داشته باشند به جای ۳% باید ۱۰% مالیات پرداخت کنند.

بند دوم، نرخ مالیات بر سهام بورسی ۷/۵.%و برای سهام غیر بورسی ۶%است، منظور از سهام بورسی سهام متوفی در شرکت هایی است که در بورس پذیرفته شده باشند و سهام غیر بورسی سهام متوفی در یک شرکت خصوصی عادی است.

بند سوم ، میزان مالیات حق امتیاز ۱۰%است ، منظور از حق امتیاز مثل امتیاز تلفن ثابت ،امتیاز، تلفن همراه و…است.

بند چهارم، میزان مالیات برای وسایل نقلیه متوفی مثل ماشین ،موتورسیکلت ۲%می باشد و قیمت وسایل نقلیه توسط کارشناس امور مالیاتی تعیین می شود .

بند پنجم ،نرخ مالیات املاک مسکونی متوفی ۷/۵%ارزش معاملاتی و برای مغازه و ملک اداری ۳%ارزش واقعی ملک است.

منظور از ارزش معاملاتی ملک ، قیمت مصوبی است که توسط کمیسیون تقویم املاک برای مناطق مختلف شهر تعیین شده است ،ارزش معاملاتی فقط برای املاک مسکونی ،باغ ،زمین کاربرد دارد که ارزش معاملاتی ملک از ارزش واقعی آن کم تر است.
بند ششم، میزان مالیات بر ارث برای اموال و دارایی های متوفی که در خارج از کشور قرار دارد ۱۰%می باشد.

مطالب بیشتر : فروش ملک ورثه ای

زمان تحقق ارث :

ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث تحقق پیدا می کند.

وجه اشتراک وصیت و ارث زمان تحقق آنها یعنی فوت است.

تاریخ تحقق ارث زمان فوت است اگرچه استقرار مالکیت وراث منوط به تصفیه است.

شرط وراثت :

بر طبق ماده 875 قانون مدنی :شرط وراثت زنده بودن در حین فوت مورث است و اگر حملی باشد در صورتی ارث می برد که نطفه او حین الموت منعقد بوده و زنده هم متولد شود اگر چه فوراًپس از تولد بمیرد.

فوت مورث سبب ارث و زنده بودن وراث در زمان فوت شرط وراثت است.

شرط اصلی وراثت حمل وجود او در زمان فوت مورث است و زنده متولد شدن آن شرطی است که دلالت بر همان شرط اصلی می کند در نتیجه اثر آن به گذشته سرایت کرده و تاریخ انعقاد نطفه ملاک اثر گذاری محسوب می شود.

کودک فرزند خوانده از جهت حضانت و انفاق در حکم فرزند خانواده است ولی فرزند خواندگی از موجبات ارث نیست در نیجه هرگاه زن و شوهری بر اساس مقررات اهداء جنین به زوجین نابارور صاحب فرزندی شوند این طفل به استثنای حق ارث و رابطه ولایت دارای کلیه حقوق فرزند مشروع است.

مطالب بیشتر : عدم همکاری ورثه

حجب چیست؟

بر طبق ماده 886 قانون مدنی حجب حالت وارثی است که به واسطه بودن وارث دیگر از بردن ارث کلاً یا جزئاً محروم می شود.

حجب در لغت یعنی منع و پوشان است.

بین حجب در ارث و منع از ارث رابطه عموم و خصوص مطلق برقرار است یعنی هر حجبی منع است ولی هر منعی ناشی از حجب نیست.

اقسام حجب:

حجب بر دو قسم است :

قسم اول آن است که وارث از اصل ارث محروم می گردد مثل برادر زاده که به واسطه بودن برادر یا خواهر متوفی از ارث محروم می شود یا برادر ابی که با بودن برادر ابوینی از ارث محروم می گردد.

قسم دوم آن است که فرض وارث از حد اعلی به حد ادنی نازل می گردد مثل تنزیل حصه شوهر از نصف به ربع در صورتی که برای زوجه اولاد باشد و همچنین تنزیل حصه زن از ربع به ثمن در صورتی که برای زوج او اولاد باشد.

مطالب بیشتر: بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 6 =