دعاوی خانواده

دادخواست اعسار از مهریه|قسطی کردن مهریه

فسخ مشترک

دادخواست اعسار از مهریه چیست؟

طبق ماده ۶قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی معطر کسی است که به دلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین قادر به نادیه دیون خود نباشد .وکسی که این شرایط را داشته باشد می تواند به دادگاه درخواست اعسار از پرداخت مهریه را بدهد.

ماده ۶قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی:

معسر کسی است که به دلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین قادر به نادیه دیون خود نباشد.

بیشتر بدانید : وکیل انحصار ورثه

مراحل گام به گام اعسار از پرداخت مهریه:

مدعی اعسار می بایست پس از صدور حکم به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به جهت دادن دادخواست اعسار مراجعه کند مدارک لازم برای ارائه دادخواست اعسار از مهریه عبارتند از ،دادنامه محکومیت به پرداخت مهریه، استشهادیه، صورت کلیه اموال منقول و غیر منقول، میزان وجوه نقد در کلیه حساب های بانکی، فهرست کلیه نقل و انتقالات اموال در یک سال گذشته را می بایست ارائه کند.

ارائه دادخواست اعسار توسط تاجر و شکسته:

ممکن است فردی که تاجر و شکسته نیز باشد محکوم به پرداخت مهریه شده باشد او برای اعلام اعسار و ناتوانی از پرداخت مهریه نمی تواند دادخواست اعسار بدهددبلکه او باید به دادگاه خانواده دادخواست اعلام ورشکستگی تقدیم کند.

استشهادیه برای دادخواست اعسار:

عده ای سوال می پرسند که استشهادیه باید در چه فرمی تکمیل شود باید بگوییم که برای استشهادیه در این خصوص نوشتن در برگه های ساده A4 کفایت می کند و نیازی به تهیه فرم خاصی نیست و دو نفر با درج مشخصات کامل خود می توانند به نفع فرد شهادت دهند.

بیشتر بدانید: وکیل مالیاتی و دارایی

نمونه استشهادیه برای ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه :

اینجانب… فرزند… به شماره ملی… که برادر آقای … می باشم شهادت می دهم که ایشان به غیر از یک واحد مسکونی به نشانی…. که در آن نیز سکونت دارد فاقد هرگونه مال منقول یا غیر منقول است و شغل ایشان با درآمد ماهیانه حدود … تومان است و توانایی پرداخت ۵۰۰ سکه تمام بهار آزادی را ندارد و اینجانب با امضاء خود گواهی می نمایم و حاضر به ادای شهادت در محضر دادگاه می باشم.

نمونه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه؛

خواهان ….خوانده…. وکیل حامد ستاری وکیل پایه یک دادگستری
خواسته و بهای آن : ۱) اعسار از پرداخت مهریه، ۲) تقسیط مهریه
دلایل و منضمات: فیش حقوقی ، شهادت شهود، کپی دادنامه
شرح دادخواست:
ریاست محترم دادگاه عمومی
با سلام و احترام به استحضار می رساند اینجانب با خوانده به موجب عقدنامه …. مورخ … ثبت شده در دفترخانه… عقد ازدواج دائم با مهریه ای به میزان … منعقد کرده این و بر اساس دادنامه شماره صادره از … دادگاه خانواده محکوم به پرداخت شده‌ام .
لازم به ذکر است با توجه به مشکلات اقتصادی  و عدم دست سی به اموالم توانایی پرداخت مهریه را ندارم و تقاضای صدور حکم اعسار از پرداخت مهریه و تقسیط مهریه را دارم .

اعسار از پرداخت مهریه

مهلت ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه:

برای ارائه دادخواست اعسار از سوی زوج او فقط یک ماه از زمان ابلاغ اجراییه مهلت دارد اما اگر در فرصت یک ماهه مذکور دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه نکند زوجه می تواند از دادگاه تقاضای جلب کند و در صورت جلب زوج در صورتی وی آزاد می شود که به میزان خواسته زوجه وثیقه معتبر سپرده شود که اگر دادگاه وثیقه را بپذیرد زوج آزاد می شود.

نکته: اگر مردی به خاطر پرداخت مهریه از سوی زوجه خود ممنوع الخروج شده باشد پس از اثبات اعسار او می تواند ممنوع الخروجی را رفع کند.

ماده۲۳ قانون محکومیت های مالی:

مرجع اجرا کننده رای باید به تقاضای محکوم له قرار ممنوع الخروج بودن محکوم علیه را صادر کند ،این قرار تا زمان اجرای رای یا ثبوت اعسار محکوم علیه یا جلب رضایت محکوم له یا سپردن تامین مناسب یا تحقق کفالت مطابق قانون مدنی به قوت خود باقی است.

تکلیف دادگاه در صورت عدم پذیرش دادخواست اعسار از سوی زوج :

دادگاه در این شرایط که دادخواست اعسار را نپذیرد با توجه به شرایطی که زوج دارد او را مکلف به پرداخت مهریه می نماید که مثلٱ مشخص می کند هر سه ماهی یک سکه و این با توجه به اوضاع مالی زوج و تشخیص دادگاه تعیین می گردد.

‌مهریه تا ۱۱۰ سکه یعنی چه ؟

بر اساس ماده ۲۲قانون حمایت خانواده مهر هر میزان که در عقد نامه باشد معتبر است و اگر مردی دارای اموال باشد و زوجه آن اموال را معرفی کند از محل آن اموال وصول می شود و اگر مهریه خانمی مازاد بر ۱۱۰سکه باشد جلب شوهر را به همراه ندارد و همینطور مازاد بر ۱۱۰سکه ممنوع الخروجی شوهر را نیز به همراه ندارد.

دادخواست اعسار از مهریه

چه اموالی از زوج قابل توقیف نیستند؟ 

‌طبق ماده ۲۴ قانون محکومیت های مالی اموالی هستند که قابل توقیف نیستند که عبارتند از :
‌✓ منزل مسکونی که در شأن محکوم علیه در حالت اعسار باشد.
‌✓ اثاثیه مورد نیاز زندگی خود و افراد تحت تکفل وی
‌✓ آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم علیه و افراد تحت تکفل او
‌✓ کتب و ابزار علمی
‌✓ وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه وران، کشاورزان
‌✓ تلفن مورد نیاز
‌✓ مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می شود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − نه =