دعاوی ارث و انحصار وراثت

توقیف سهم الارث مرد (زوج)به دلیل مهریه

توقیف سهم الارث زوج :

یکی از مهم ترینموضوعات در پروسه طلاق مشخص نمودن مهریه زوجه و در بعضی موارد نیز توقیف سهم الارث زوج به خاطر مهریه است. در این مقاله سعی بر این شده که در مورد توقیف اموال زوج در رابطه با مهریه زوجه صحبت شود و برای روشن شدن موضوع باید به مسائلی که در ارتباط با مهریه است صحبت شود مانند تکلیف مهریه در دوران نامزدی و یا اینکه مستثنیات دین چیست؟ که به ترتیب مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

بیشتر بدانیم : وکیل انحصار ورثه

توقیف اموال زوج در خصوص مهریه :

در بحث توقیف سهم الارث زوج در ارتباط با مهریه شرایط متفاوتی وجود دارد از جمله اینکه زوج فوت کند و زوجه مهریه خود را دریافت نکرده باشد که در این صورت همانطور که می دانیم مهریه جزء دیون و بدهی زوج تلقی می شود و قبل از اینکه ماترک تقسیم شود ابتدا باید دیون متوفی پرداخت شود و مهریه که نوعی دیون زوج تلقی می شود ابتدا باید آن پرداخت شود.

و حالتی دیگر نیز وجود دارد که زوج مهریه زوجه را پرداخت نکرده باشد و یکی از اطرافیان زوج که زوج از ماترک آنان ارث می برد فوت نماید که در این حالت اگر زوجه تقاضا و مطالبه مهریه نماید و زوجه سهم الارث زوج را معرفی نماید توسط مراجع قضایی سهم الارث زوج توقیف می گردد.

مراحل گام به گام توقیف اموال به دلیل مهریه :

در این حالت زوجه با تنظیم دادخواست مربوط به مطالبه مهریه از دادگاه درخواست توقیف سهم الارث زوج را تقاضا می نماید و هم چنین زوجه می تواند برای توقیف به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و از آن طریق نیز اقدام نماید واموال بهتر است که مشخص و مفروز باشند و سپس بعد ارز این مراحل نوبت به فروش مزایده ای اموال می رسد که در این صورت زوجه خودش نیز می تواند آن اموال را خریداری کند و اگر سهم الارث زوج به صورت مشاع باشد زوجه باید درخواست افراز را به دادگاه تقدیم نماید.

وکیل توقیف سهم الارث زوج به دلیل مهریه :

همانطور که می دانیم روند رسیدگی در هر پرونده ای متفاوت است و پیچیدگی های خاص خود را دارد پرونده طلاق و پروسه دریافت مهریه و توقیف اموتل نیز از این پیچیدگی مستثنی نمی باشد و این با توجه به سوابق کاری و علمی هر وکیلی متفاوت است و قطعاً نتایج مختلفی را نیز به دنبال خواهد داشت توصیه ما به شما این است که اگر قصد انجام توقیف سهم الارث زوج را به خاطر مهریه دارید حتماً با یک وکیل دادگستری در این حوزه مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانیم: بعد از انحصار وراثت چه باید کرد؟

مهریه چیست؟

مهریه مالی است که به مناسبت عقد نکاح مرد ملزم به دادن آن به زوجه می شود مهر به نوعی الزام قانونی است که بر شوهر تحمیل می شود و تنها کاری که زوجین می توانند انجام دهند این است که هنگام عقد یا پس از آن مقدار مهر را به تراضی و توافق معین سازند طبق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی در تعیین مهر منوط به تراضی طرفین است.

وکیل برای توقیف سهم الارث توضیح می دهد

ماده ۱۰۸۲قانون مدنی : 

 

به مجرد عقد زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید اما اگر شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهت فسخ نکاح به دلیل عدم صورت بگیرد در این مورد نیز زن مستحق نصف مهر خواهد بود اما اگر عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهاتی غیر از عنن فسخ شود زن حق مهر ندارد در این صورت من یه به او تعلق نمی گیرد.

انواع مهریه : 

⚖️ مهر المسمی : مهریه مهر المسمی مهریه ای است در زمان عقد میزان آن مشخص می شود و در سند ازدواج قید می گردد  و در این نوع مهر هیچ محدودیتی وجود ندارد و به هر میزانی می تواند باشد.

⚖️ مهر المتعه : این نوع مهریه به زنانی تعلق می گیرد که در زمان عقد برای آنها هیچ مهری در نظر گرفته نشده است و مرد قبل از نزدیکی اقدام به طلاق زن می نماید و میزان مهریه با توجه به دارایی مرد و توان مالی او تعیین می گردد.

⚖️ مهر المثل : مهر المثل مهری است که در ضمن عقد زوجین بر آن توافق ندارند و مقدار آن مشخص نشده است و مهر المثل با توجه به ویژگی های زن به او تعلق می گیرد که بعد از عقد و بعد از نزدیکی می باشد.

طرق مطالبه مهریه :

مطالبه مهریه به دو روش است 1. مهریه عند الاستطاعه 2. مهریه عند المطالبه

منظور از عند المطالبه و عند الاستطاعه چیست؟

عند المطالبه بودن مهریه به این معنی است که به محض امضای عقد نامه زن اگر بخواهد می تواند با مراجعه به محاکم و دادگاه های خانواده یا مراجعه به اجرای ثبت بخواهد که تمام مهریه یا قسمتی از آن دریافت گردد.

عند الاستطاعه بودن مهریه به این معنی است که زن زمانی می تواند مهریه خودش را مطالبه کند و مرد را الزام به پرداخت آن نماید که استطاعت پرداخت مهریه توسط زوج را اثبات کند و اگر نتواند هیچ حقی نخواهد داشت.

وکیل برای توقیف سهم الارث زوج

نکاح موقت :

نکاح وقتی موقت است که برای مدت معینی واقع شده باشد.

اصل بر دائمی بودن نکاح است و در موارد تردید نکاح دائم تلقی می شود چنانچه مدت در نکاح تعیین نشده باشد و معلوم باشد که قصد طرفین نکاح موقت بوده نکاح باطل است ولی اگر قصد طرفین معلوم نباشد نکاح صحیح و دائمی محسوب خواهد شد.

لزوم تعیین مدت:

مدت نکاح موقت باید کاملاً معین شود در صورتی که ابتدای نکاح مشخص نشده باشد زمان عقد نکاح آغاز آن محسوب خواهد شد . مدت عقد نکاح منقطع باید در زمان عقد مشخص گردد و قابلیت تعیین آن کفایت نمی کند ؛ عدم تعیین مدت در نکاح موقت موجب بطلان عقد می گردد.

ارث و مهر زن در نکاح موقت:

تفاوت اصلی نکاح موقت با نکاح دائم عبارت است از اینکه در نکاح موقت باید مهریه و مدت نکاح قید شود و در نکاح موقت نفقه و ارث بردن منتفی است البته شرط پرداخت نفقه می توان گذاشت.و عده زوجه عقد موقت دو طهر یعنی 45 روز است و عدم ثبت ازدواج موقت بر خلاف ازدواج دائم جرم نیست مگر در صورتی که زوجه باردار شود و یا شرط ضمن عقد شده باشد.

وکیل برای توقیف سهم الارث زوج
سوال حقوقی 
1.با سلام
از همسرم نمی خواهم جدا شوم ولی او رفته زن صیغه ای گرفته و 3 فرزندمان بامن زندگی می کنند و اصلاً نفقه و خرجی نمی دهد و از همان ابتدا با هم تفاهم نداشتیم حالا که می خواهم مهریه ام را دریافت کنم از سهم الارثی که با فوت پدرش به او رسیده باید چیکار کنم؟
با سلام
شما می توانید به دفتر ازدواج و طلاقی که سند ازدواج شما را تنظیم نموده مراجعه کرده و درخواست صدور اجراییه برای مهریه خود را بخواهید ؛ سپس به اداره ثبت مراجعه نموده و سهم الارث همسر خود را از آن جا توقیف نمایید و البته فقط تا میزان سهم الارث زوج قابل توقیف است و این ممکن است نصف مهریه را تامین نماید.
2. بعد از اینکه سهم الارث زوج توقیف گردید چیکار باید کرد؟
شما باید بعد از اینکه درخواست توقیف را مطرح کردید و این امر انجام شد برای فروش یا تقسیم اموال گواهی انحصار وراثت اخذ نمایید و اینکه شما به عنوان ذینفع دادخواست می دهید و سپس ادامه مراحل که گفته شد.

⚖️⚖️⚖️⚖️

اگر تمایل به دریافت مشاوره تخصصی یا اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری را دارید با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + پانزده =